Vranov nad Dyjí rozšíří řetěz pro zámečky zamilovaných párů

Romantická krajina a okolí městyse Vranova nad Dyjí na Znojemsku v letní sezóně láká spoustu zamilovaných párů. Ti, kteří věří, že láska zvítězí nad vším, si mohou svůj vztah symbolicky pojistit zámečkem na vyhlídce zamilovaných v hlavní serpentině na příjezdové cestě do centra Vranova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Vranov nad Dyjí | Foto: Vlasta Gajdošíková

Vyhlídka zamilovaných byla slavnostně pojmenována 5. října 2011 u příležitosti opraveného průtahu městyse. Je z ní překrásný výhled na majestátní zámek i do údolí řeky Dyje. Podle starosty Vranova Lubomíra Vedry je toto místo spojeno s prastarou legendou.

„Na Velké čínské zdi byla natažena lana, na které novomanželé přimykali zámečky jako symbol věčné lásky a pojištění štěstí. Pochopitelně má to další návaznost, i italský spisovatel Frederico Moccina použil ve svém románu Chci tě tento rituál lásky pro své hrdiny,“ říká starosta a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O neobvyklou tradici ve Vranově nad Dyjí se zajímala reportérka Alena Kusáková

„Takže od toho se to odráží a je to zpopularizováno nejenom u nás. Viděl jsem i zámečky ve Francii, kde bylo na celém mostě 40 tisíc zámečků, v Itálii, takže se to rozmáhá ,dá se říci, po celé Evropě.“

Na Vranovské vyhlídce zamilovaných nyní visí na sto zámečků - symbolů lásky. „Když se na ně podíváte, tak jsou tam vyryté různé emblémy, různé historické zámečky a tak dále, je to z celé republiky. Je to myslím si pěkná tradice a hlavní je to, že tam lidi přicházejí a ty zámečky tam dávají,“ ukazuje starosta.

K vyhlídce právě přichází mladý milenecký pár, Katka a Tomáš. Chodí spolu necelý měsíc a pověšením zámečku chtějí pojistit co nejdelší trvání jejich lásky. „Slyšela jsem o tom od kamarádky,“ vysvětluje Katka.

„Určitě se sem zase přijdeme podívat, kolik zámků přibylo a naopak kolik ubylo,“ říká Tomáš poté, co dvojice svůj zámeček pověsí.

Podle starosty teď Vranov řetěz na zábradlí rozšíří. „Máme strach, aby to neupadlo, protože už to není prakticky kam dávat, takže v nejbližší době tam bude přikován další řetěz. V každém případě místa tam je i v současné době dost,“ ubezpečuje.

Zamilovaní, kteří mají zájem si na vyhlídce pověsit svůj zámeček lásky, si ho mohou koupit v místním Infocentru.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme