Vrchlabí a Jičín vydaly vyhlášky omezující hluk. Podle strážníků se osvědčily

První měsíce účinnosti mají za sebou vyhlášky, které omezují hluk v Jičíně a ve Vrchlabí. Podle statistik je zřejmé, že fungují, usnadňují práci strážníkům a předcházejí vleklým sousedským sporům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie (ilustr. obr.)

Městská policie (ilustr. obr.) | Foto: Městská policie Bílina

Nová vyhláška omezuje ve Vrchlabí noční veřejné produkce v týdnu do 22 hodin a o víkendu do půlnoci, s výjimkou pak do dvou do rána. Ani to ale některým nestačí.

„Akce byla povolena do dvou hodin a na kontrolu jsme přišli v půl třetí a deset minut. Byli jsme nuceni akci ukončit a upozornit provozovatele, aby to ihned skončil, protože porušuje vyhlášku,“ uvádí jako příklad červencovou technoparty strážník Jan Poláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchlabí a Jičín vydaly vyhlášky omezující hluk. Jak se jim osvědčily, zjišťovala Hana Novotná

Vyhláška usnadňuje strážcům pořádku práci, bez ní nemohli hlučnou akci tak lehce ukončit. Kolikrát za léto museli zasahovat, ví velitel městské policie ve Vrchlabí Milan Čivrný.

„V průběhu letních prázdnin to bylo osm až deset akcí, které byly oficiálně oznámené. Ve dvou případech jsme oznamovali porušení vyhlášky, kdy pořadatel neukončil hudební produkci ve stanovený čas.“

Stejná spokojenost je s protihlukovou vyhláškou v Jičíně. Ta se oproti vrchlabské nesoustředí na noční akce v centru města, ale na hlučné práce, například sekání trávy. Podnět k jejímu vzniku dala Jana Pirková.

„Bydlíme ve čtvrti, kde jsou samé rodinné domky. Běžně tady v sobotu a v neděli jela cirkulárka za plotem, jinde se sekalo,“ popisuje důchodkyně, že si lidé ve vilové čtvrti si nemohli užít klidný víkend.

Vyhlášky budou platit i nadále

I jičínská vyhláška usnadňuje práci strážníkům. „Městská policie vyjížděla ke zhruba deseti případům, kdy bylo nahlášeno porušování nové vyhlášky. V jednom až dvou případech to bylo kvůli hluku na stavbě,“ upřesňuje mluvčí jičínské radnice Magdalena Doležalová.

Vedení Vrchlabí i Jičína jsou s vyhláškami omezujícími hluk spokojená. V platnosti tak zůstanou i nadále.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme