Vrchní soud v Olomouci potvrdil tresty za prodej zakázaných anabolik

Za obchodování s anaboliky půjdou Ladislav Lněnička a Jiří Petr na 5,5 a pět let do vězení. Olomoucký vrchní soud zamítl jejich odvolání. Syn hlavního aktéra kauzy Štěpán Lněnička vyvázl s podmínkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanuli Ladislav Lněnička (vlevo) a jeho syn Štěpán obžalovaní z rozsáhlého prodeje anabolik

Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanuli Ladislav Lněnička (vlevo) a jeho syn Štěpán obžalovaní z rozsáhlého prodeje anabolik | Zdroj: ČTK

Trojice mužů podle obžaloby prodávala anabolické steroidy zájemcům na území republiky i v dalších státech Evropy. Výroba, dovoz a prodej těchto látek jsou přitom v Česku od roku 2010 trestné.

Advokáti v odvolání napadli získávání důkazů a obhájce Ladislava Lněničky Vlastimil Rampula přidal i další námitku.

„Jednak bylo podáno odvolání proti nikoliv adekvátnímu trestu, dále proti nepříslušnosti soudu prvního stupně. Žádný z útoků se nestal v Olomouckém kraji, soud olomoucký neměl v této věci vůbec rozhodovat,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní soud v Olomouci potvrdil tresty za prodej zakázaných anabolik. Jednání sledovala reportérka Jana Zemková

Podle mluvčího vrchního soudu Vladimíra Lichnovského si ale obžalovaní byli vědomi, že páchají trestnou činnost. Nebezpečné látky totiž nakupovali na Slovensku, kde je to legální.

„Podstata trestné činnosti spočívá v dovozu a následném prodeji anabolických látek nebo jiných látek s hormonálním účinkem k jiným účelům než léčebným. Obžalovaní vozili tyto látky ze Slovenské republiky do České republiky, proto byli mimo jiné odsouzeni za to, že byli jako organizovaná skupina působící ve více státech,“ řekl Lichnovský.

Výše trestu, kterou olomoucký vrchní soud trojici potvrdil, je na samé spodní hranici. „Rozsudek soudu prvního stupně byl zopakován. V žádném případě se nejedná o nepřiměřené tresty, neboť byly ukládány v sazbě od pěti do 12 let,“ zdůraznil mluvčí soudu.

Advokát Vlastimil Rampula přesto nevyloučil, že za svého klienta podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Na nelegální obchody upozornil olomoucké celníky anonym, do obálky přiložil i vzorek zakázané látky. Zásilky měly pravé adresy příjemců, většinou kulturistů, naopak adresy odesílatelů byly falešné.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme