Vrtulníky ze základny u Přerova se natrvalo stěhují do Náměště nad Oslavou

Akci kulový blesk zažila dnes letecká základna v Náměšti nad Oslavou. Natrvalo se tam přemísťují transportní helikoptéry z Přerova. Celkový počet vrtulníků na náměšťské základně tak vzroste na dvojnásobek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přílet helikoptér Mi 117 do Náměště | Foto: Michal Malý

Piloti se k přemístění helikoptér z Přerova do Náměště vůbec nechtějí oficiálně vyjadřovat. Stěhování do Náměště nesou dost těžce, pro řadu z nich to znamená velký zásah do osobních životů.

Na Přerovsku mají manželky, děti, domy, platí hypotéky a najednou se musejí stěhovat do Náměště. Ještě ke všemu podle nich z prosluněného Přerovska na studenou Vysočinu, a tak není divu, že si při otázce, co říkají na stěhování, většina z nich pouze odplivla jedovatou slinu.

Přesun probíhá nejenom ve vzduchu, ale také po zemi. Potřeba je přemístit také servisní zázemí pro helikoptéry a částečně vybavení ze základny v Přerově do Náměště.

A tak vojenský materiál putuje na kamionech ve velkoobjemových kontejnerech, což ale nepředstavuje v dopravě žádný problém. Nejde totiž o nadměrný náklad.

Z Náměště odletí proudové L-39 do Čáslavi a do těchto míst po pilotech proudových letadel se nastěhují transportní helikoptéry z Přerova. Vše zůstává tak, jak je, jen helikoptér bude dvakrát tolik a z Náměště se stává 22. základna vrtulníkového letectva.

Hluk v okolí základny se nesníží

Helikoptéry se pohybují daleko pomaleji než proudová letadla, dlouho jim trvá, než vzlétnou, visí ve vzduchu nad letištní plochou a dělají rámus v nízkých výškách. Proudový letoun sice hlasitě zahučí, ale během pár sekund zmizí vysoko na obloze a není po něm vidu ani slechu.

To je asi ten nejpodstatnější rozdíl, který obyvatelé okolí náměšťského letiště poznají. A je tu ještě jedno hledisko - na rozdíl od hluku z vojenského cvičení toto bude zátěž trvalá.

Že se z okolí náměšťského letiště rozhodně nestane oáza klidu, připouští i nový velitel základny Jiří Vávra. Na druhou stranu uklidňuje veřejnost, že nejhlučnější, takzvané motorové zkoušky se budou dělat nahoře u lesa, tedy zcela mimo všechna obydlí. Dole u Sedlece hluk odstíní speciální protihlukové zábrany.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme