Vše si jen fotí a nenakupují, zlobí se na turisty v Telči. Zpoplatnili proto i vstup na nádvoří zámku

V Telči se ve čtvrtek potkají památkáři z celého Česka. Koná se tam totiž konference u příležitosti 25. výročí zapsání na seznam UNESCO. Podle kastelána místního zámku se díky prestižnímu zápisu zajímají o město na Jihlavsku turisté z celého světa, rychle z něj ale i odcházejí pryč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V prostředním žlutém domě žil radiotelegrafista Ladislav Vydra | Foto: Irena Šarounová

Podle některých tamních obchodníků neznamená zapsání na seznam UNESCO vždy jen výhody. Turisty to sice do města přiláká, ale většinou si vše jen fotí a nenakupují. Například na nádvoří zámku se často vytváří velké a nepřehledné skupiny, které dovnitř ani nejdou. Kastelán kvůli nim dokonce vstup na nádvoří zpoplatnil.

Podle kastelána Bohumila Norka se sice do města dostanou lidé, kteří si památku vyhlédli právě na světovém seznamu, ale zatím se neumí déle zdržet. I když se služby zlepšují, stále chybí dostatečná nabídka ubytování, stravování nebo dalšího volnočasového vyžití. S nadsázkou se dá říct, že turisté dorazí, pořídí pár fotek a zase odjedou. Pro místní to příliš výhodné není.

Modrotisk se může dostat na seznam UNESCO. Navrhuje ho pět zemí včetně Česka

Číst článek

„Lidi přijedou na základě toho, že je to zapsané v UNESCO. Musí tady být služby počínaje ubytováním a stravováním doplněné drobnými akcemi, aby se zde lidi zdrželi,“ vysvětluje Norek.

Centrum Telče bylo na seznam světového dědictví připsáno společně s historickými centry Českého Krumlova a Prahy jako vůbec první v tehdejším Československu před čtvrt stoletím v roce 1992.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme