Výběr zpracovatele územního plánu Ústí nad Labem prověří policie

Za nový územní plán zaplatilo město Ústí nad Labem 35 milionů korun. Byla to nejdražší nabídka. Podle ministerstva pro místní rozvoj ale město při výběru firmy v roce 2008 porušilo zákon o veřejných zakázkách. S tím ale vedení města nesouhlasí. Proto podala iniciativa Stop tunelům trestní oznámení, aby policisté všechno prošetřili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Ústí nad Labem

Magistrát města Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Na chyby přišli úředníci při kontrole žádosti o třímilionovou dotaci města na pořízení územního plánu v roce 2010.

„Zadavatel porušil zákon o veřejných zakázkách například v tom, že neprokázal posouzení nabídek uchazečů, neuzavřel smlouvy s vybraným uchazečem v souladu s návrhem smlouvy, nevymezil jednoznačně a konkrétně minimální úroveň kvalifikačních předpokladů,“ vyjmenovává některé chyby Marek Ženkl z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle MMR porušilo Ústí na d Labem zákon o veřejných zakázkách. Město se brání. Podrobnosti zjišťovala reportérka Gabriela Hauptvogelová

Na nejzávažnější pochybení upozorňuje David Daduč z iniciativy Stop Tunelům: „Výběrové řízení neměl vyhrát ani jeden z uchazečů, tedy ani firma, která nakonec územní plán vytvářela, protože nesplnila podmínky stanovené v dokumentaci.“

Vedení města jakékoli pochybení odmítá i přes potvrzení většiny z nich rozhodnutím ministra Kamila Jankovského z loňského srpna.

Radní na tyto výtky nereagovali a nevěděla o nich ani část zastupitelů. Například TOP 09 a komunisté budou po radních požadovat vysvětlení. Proč radní vzali rozhodnutí ministra pouze na vědomí, vysvětluje bývalý náměstek ústeckého primátora zodpovědný za územní plán a také člen výběrové komise Jan Řeřicha z ODS.

„Rada došla prostě k tomu, že není důvod toto výběrové řízení nějakým způsobem rušit. Konec konců, kdyby ten důvod byl, tak si myslím, že ministerstvo pro místní rozvoj před zhruba tři čtvrtě rokem ten pokyn dalo samo. Ale nestalo se tak,“ říká.

Ministerstvo pro místní rozvoj nemá v takovém případě pravomoc podat podnět k prověření antimonopolnímu úřadu.

Podle Vladana Brože z Transparency International to ale úředníci mohli udělat neformálně. Vedení města mělo podle něj proces přípravy nového územního plánu zastavit a začít znovu.

Gabriela Hauptvogelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme