Vybírání poplatku na Macoše je možná nezákonné

Vybírání poplatku za pohled do světoznámé propasti Macocha je možná nezákonné. Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras tvrdí, že jde o nepovolené podnikání a zahájí proto správní řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macocha | Foto: www.olsovec.cz

Dvacet korun vybírá podnikatel na pronajatém pozemku u Horního můstku od května. Macocha ale leží v chráněné oblasti, výběr peněz by tak měli schválit ochranáři, myslí si vedoucí správy CHKO Leoš Štefka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Záboje o vybírání poplatků na Macoše

„Vzhledem k tomu, že všechny skutečnosti signalizují, že opravdu tam dochází k porušování ochranných podmínek rezervace, budeme jednat tak, aby k nim nedocházelo. Ale musíme mít jednoznačné důkazy o tom, že k tomuto dochází, což v současné době ještě 100 procentně nemáme,“ uvedl.

Poplatky na pronajatém pozemku vybírá Jiří Tichopád, který se ke sporu odmítá vyjadřovat a ani dnes se ho nepodařilo kontaktovat. Před časem ale Českému rozhlasu řekl, že jdeo podnikání a hodlá na něm vydělat.

Cestu nelze zpoplatnit

Poprvé začal podnikatel poplatky vybírat v roce 2008. Tehdy mu to ale zakázal jihomoravský krajský úřad s tím, že nelze zpoplatnit průchod na veřejně přístupné komunikaci. Letos se podnikatel posunul o kousek dál a tvrdí, že mimo cestu. Teď se proto bude zkoumat, kam přesně.

„Musíme identifikovat na kterém pozemku tato aktivita probíhá, je to otázka geodetického zaměření,“ podotýká vedoucího správy Moravského krasu Leoš Štefka s tím, že pak bude zahájeno s podnikatelem správní řízení.

Horní můstek Macochy ročně navštíví přes půl milionu turistů. Do světoznámé propasti mohou nahlédnout ještě z dolního můstku, který je zdarma.

Michal Záboj, bre, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme