Výbuch v domě ve Frenštátě byl nejspíš úmyslný čin jednoho z nájemníků, oznámila policie

Za nedělní výbuch ve Frenštátě pod Radhoštěm nejspíš může obyvatel domu. Policie pracuje s verzí, že dvaašedesátiletý muž způsobil explozi a následný požár úmyslně. Při neštěstí zahynulo minimálně pět lidí. Dalších jedenáct osob utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům poničený výbuchem museli záchranáři kvůli přístupu na místo prakticky celý strhnout | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatelé se postupně probírají stovkami stop a zajištěných předmětů, důležitou roli má informace o větším počtu ohnisek požáru. Na dopolední tiskové konferenci policie uvedla, že pracuje v první řadě s verzí, podle níž byl výbuch domu ‘velmi závažný kriminální čin‘ jednoho z obyvatel domu.

„Ta verze směřuje k tomu, že by ze strany 62letého muže, obyvatele domu, který zahynul při explozi, šlo o spáchání úmyslného trestného činu. Technickou závadu by nám měli vyloučit specialisté z oboru plynárenství, kteří byli přizváni k tomuto případu,“ řekl Radiožurnálu moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace z Frenštátu pod Radhoštěm přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Knitl

O tom, že šlo o problémového člověka, mluví mnoho obyvatel Frenštátu. Neustále si stěžoval, v oknech měl vylepené papíry. Policisté ale zatím nemají důkazy o tom, že by v minulosti šlo byť o jediný závažný trestný čin, ať už o vyhrožování zabitím nebo něco podobného. Stejně tak policie ještě neupřesnila, jestli byly byty v kritickou chvíli něčím nebo někým zabarikádované.

Samotný dům dnes čeká demolice. Rozhodl o tom statik. Ještě před tím se ale do trosek domu v doprovodu hasičů dostanou příbuzní tamních nájemníků, aby prohledali nezdemolované byty a vyzvedli cennosti nebo doklady.

Každá rodina má na prohlídku zhruba půl hodiny. Před vstupem dostanou rukavice, vrtačku a šroubováky. S vynášením věcí pomáhají i hasiči. Nosí černé pytle a koše s různými věcmi.

Statik nyní řeší, jak by se měl zdemolovaný třípatrový panelák zbourat. Dům totiž těsně sousedí se dvěma domy a musí se zjistit, jak jsou na sebe napojeny. Demoliční firma by mohla nastoupit hned poté, co skončí prohlídky bytů, ale kdy to přesně bude, nelze ještě určit.

Obyvatelé přilehlého domu, asi třicítka lidí, jsou pořád v náhradním ubytování a to nejčastěji u svých příbuzných nebo v nedalekém autokempu. Do svých domovů by se měli vrátit v následujících dnech.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100

Mezitím stále pokračuje vlna solidarity s oběťmi neštěstí.Lidé jim do místní charity nosí různé věci a přibývají také peníze na bankovním účtu.

Kateřina Daňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme