Vybudovat zábrany proti vodě trvá dlouho. Zájem o bariéry po záplavách opadne, říká výrobce

Zájem o mobilní hrazení roste úměrně tomu, jak se objevují povodně. Potvrzuje to i firma ze Senetářova na Blanensku, která mobilní stěny vyrábí. Poslední dny firmě přinesly zvýšenou poptávku. Ta však obvykle stejně jako velká voda vzápětí opadá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně na Praze 7, vojáci montují protipovodňové zábrany

Povodně na Praze 7, vojáci montují protipovodňové zábrany | Foto: Filip Jandourek

„Samozřejmě to se projeví vždycky takovým zvýšeným zájmem, především návštěvou na webových stránkách i různými poptávkami. Pak to opadne, protože vybudovat takovou ochranu není záležitost ani týdne, měsíce nebo jednoho roku. To jsou investiční celky, které se připravují projekčně, protože k tomu je nutná stavba a stavba pozemních stěn, která s tím souvisí. Čili to jsou záležitosti, které se potom táhnou roky, než dojde k realizaci,“ podotýká jednatel firmy Ladislav Srubek.

Firma, která má v současnosti jedenáct zaměstnanců, sídlí v dílně v bývalém vojenské objektu na okraji Senetářova. Protipovodňové zábrany vyrábí už patnáct let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Michal Záboj

Přenosné hrazení dodala například do Prahy, do Děčína anebo do Třebíče. Celkem podle svého jednatele kolem deseti tisíc metrů čtverečních, z toho více jak polovinu do Prahy.

Pro Prahu také firma dodala zatím nejvyšší protipovodňové zábrany. Tróju chrání šest metrů dvacet vysoká stěna. Stavět vyšší stěny prý není příliš praktické.

„Uvědomme si, že do té výše je potřeba použít nějakou mechanizaci, čili jsme omezeni, dejme tomu, zdvihem vysokozdvižné plošiny, kterou k tomu nutně potřebujeme, abychom to tam dali. A ono to také není účelné, to spíš je lepší to posadit dál od řeky do terénu tak, aby hráz nemusela být tak vysoká,“ popisuje Srubek.

Intenzivní srážky zvedají hladiny řek na Plzeňsku. Na D5 je zúžení kvůli blátu

Číst článek

Ředitel konkurenční firmy z Rotavy na Sokolovsku Herbert Kursa podtrhuje ještě jeden důležitý aspekt, který s výškou hrází souvisí, a to je čas, který je na stavbu potřeba.

„Záplava přijde mnohem rychleji. Ti lidé nestačí potom s tou technikou to postavit a připravit. Samozřejmě není to práce na desítky minut, je to práce na hodiny, kdy ti lidé opravdu musí jednotlivé díly do sebe opravdu namontovat,“ dodává Kursa.

Michal Záboj, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme