Východ země trápí vítr. Škody pojišťovny proplatí jen při správné pojistce

Meteorologové varují před silným větrem. Výstraha platí až do dnešních 22 hodin. Na poryvy větru by se měli připravit lidé v Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Nejsilnější vítr bude vát na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič měří sílu větru (ilustrační foto)

Hasič měří sílu větru (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Silné nárazy větru hlásí například ze Šeráku v Jeseníkách. Velmi silný vítr potvrdil i meteorolog pozorovatel Jaroslav Chalupa z Lysé hory v Beskydech:

„Je zde velmi silný jižní vítr o průměrné rychlosti 17 metrů za sekundu, v nárazech až 25 metrů za sekundu, tedy 90 kilometrů v hodině. Vítr každou hodinou sílí.“

Během silného větru by lidé měli na svých domech zajistit okna a dveře. Pokud mají na zahradě nějaký nábytek nebo třeba na parapetu květináče, měli by vše raději schovat nebo pořádně připevnit.

Hasiči také doporučují, aby lidé příliš nevycházeli ani nejezdili autem. Pokud už člověka silný vítr venku zastihne, rozhodně by se neměl schovávat pod stromy nebo u starších domů, kde hrozí, že z nich odlétnou třeba kusy střešní krytiny nebo zdivo.

Správné pojištění

Škody, které silný vítr způsobí, může uhradit pojišťovna, ale jen při správném pojištění. Konkrétně poničenou střechu pojišťovny většinou proplácejí bez problémů.

Škody ale můžou nastat u věcí, které neponičil přímo poryv větru. Pokud například vítr odnesl střechu a poškodil přitom i další konstrukce domu, část střechy třeba spadla na nějaké vybavení domu nebo třeba u továren na nějaké zboží, pojišťovna se může vyplácení peněz bránit.

Vyhnout se tomu lze, když je proti řádění vichřice pojištěné i vybavení domu, tedy movitý majetek.

Důležité je i to, aby síla větru, který poškodí dům, odpovídala tomu, na co je dům pojištěn. Většina pojišťoven totiž vichřici charakterizuje jako vítr vanoucí rychlostí nad 75 kilometrů za hodinu, tedy necelých 21 metrů za sekundu.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme