Východní Slovácko láká turisty na šest nových rozhleden

Šest naprosto stejných rozhleden vyrostlo během loňského roku v krajině Bílých Karpat na Východním Slovácku. V regionu proslulém bohatým folklorem, pěstováním vinné révy, jedinečnou původní architekturou a stále živými lidovými řemesly se pro stavbu rozhodlo šest obcí, aby zvýšily příliv návštěvníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhledna Vysoký Kamýk je po třiceti letech opět otevřená

Rozhledna Vysoký Kamýk je po třiceti letech opět otevřená | Foto: Romana Kostohryzová

Šest dřevěných rozhleden, které jsou si podobné jako vejce vejci, se podařilo dokončit loni. Každá z nich měří 13 metrů a řezbáři na jejich stavbu spotřebovali přibližně 90 kubických metrů smrkové kulatiny. Dokončení díla nezhatil ani zloděj, který při stavbě jedné z nich, v Bystřici pod Lopeníkem, odcizil velké množství smrkových klád.

Pokud si jako výchozí bod vyberete Vlčnov, proslavený každoroční "Jízdou králů", fenoménem, který byl loni připsán na listinu nehmotného bohatství lidstva, můžete, ještě než usednete do sedel, navštívit místní muzeum lidových pálenic. Pak už vám nic nebrání v tom projet po polní cestě mezi bohatě plodícími vinicemi od búd - jak se tady říká vinným sklípkům - kde zhruba půl kilometru od Vlčnova na úpatí kopce Myšince narazíte na první rozhlednu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Zdolat její tři patra nebude jistě žádný problém a odměnou vám bude překrásný pohled do krajiny. A kudy pak dál? „Když vyjedou z Vlčnova, tak vyjedou na rozhlednu do Nivnice, z Nivnice potom do Bánova, z Bánova do Bystřice pod Lopeníkem, z Bytřice pod Lopeníkem do Suché Loze a ze Suché Loze do Korýtné,“ přiblížuje cestu starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Vraťme se ale do Nivnice. Podle četných důkazů se Nivnice uvádí jako rodiště učitele národů Jana Ámose Komenského, což připomíná i pamětní deska na Bartkově mlýně. Za návštěvu stojí také Sedlcká chalupa Venkovská usedlost pocházející ze třetí čtvrtiny 19. století s ukázkou ‚nivnické jizby‘ a dalších exponátů místního vlastivědného muzea.

Za současností i historií

Další dřevěná rozhledna vyrostla v Bánově na velice pozoruhodném místě, láká vlčnovský starosta Jan Pijáček: „Bánov je jediná obec východního Slovácka, která leží na sopce. Dříve tam stával velmi významný hrad, který patřil do systému hradů, které chránily uherskou hranici.“

A vydat se můžeme do Suché Loze, kde své návštěvníky láká k zastavení a odpočinku pramen Slatina, který se vyznačuje téměř stejnými léčebnými vlastnostmi, jaké mají proslulé prameny v nedalekých Luhačovicích. Zato rozhledna v Korytné umožní podle prvního muže Vlčnova Jana Pijáčka výhled na Karpatskou Duklu, místo ostrých střetů během druhé světové války.

„Kousek od místa, kde stojí rozhledna, jsou čtyři betonové patky. Tam měli Němci svoji pozorovatelnu, ze které řídili střelbu jak na Slovensko, tak sem na Moravu,“ doplňuje starosta Vlčnova.

Jednotlivé trasy jsou přehledně značené, pokud zvládnete celou trasu, čeká vás na ní 18 rozmanitých zastávek s dalšími informacemi vztahujícími se k tomuto kraji.

Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme