Vydatný déšť na Liberecku zvedl hladiny některých řek, platí povodňová pohotovost

Noční vydatný déšť zvedl hladiny některých řek v Libereckém kraji, hasiči vyjížděli dvakrát kvůli vodě ve sklepích. Ráno se ale situace uklidnila. Po celém území kraje stále platí výstraha na vydatný déšť a povodňová pohotovost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakov - rozlitá řeka | Foto: Pavel Pavlas

Na Liberecku napršelo od pěti do 17 mm srážek, očekávalo se ale až 30 litrů na metr čtverečních. Například při katastrofické povodni v roce 2010 spadlo neskutečných 200 milimetrů srážek.

Hasiči museli dvakrát vyjet kvůli čerpání vody ve sklepích, zasahovali ve Václavicích a v Oldřichově na Hranicícíh u Hrádku nad Nisou. Právě tam nejvíc vystoupala Lužická Nisa. Kulminovala v noci na 159 centimetrech, což je 16 cm od 1. stupně povodňové aktivity. Teď ale její hladina klesá.

Klidnější mohou být zatím i v Chrastavě, kde řeka Jeřice sice do rána stoupala, ale nyní její hladina klesá. Řeka Smědá v Předláncích u Višňové stoupla na 151 centimetrů, nahoru jde i hladina Svitávky v Zákupech, Ploučnice v Mimoni, Panenského potoka v Pertolticích a Ještědského potoka ve Stráži pod Ralskem.

Jizera v Dolní Sytové má taky vzestupnou tendenci, do stupně bdělosti jí ale stále naštěstí chybí 80 centimetrů.

Na Liberecku teď neprší a v mlze se občas objevuje slunce.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme