Finsko 2:2 Slovensko

Vyhlášení Národního parku Křivoklát možná zbrzdí peníze

Vyhlášení Národního parku Křivoklát se nejspíš opozdí kvůli penězům. Zákon o zpřísnění ochrany přírody na Křivoklátsku totiž naráží na nižší rozpočet v resortu životního prostředí. Předlohu chce ministr Tomáš Chalupa poslat do legislativního procesu za několik měsíců. Není ale jasné, od kdy by mohl začít platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Křivoklát | Foto: Adriana Krobová

„Já si myslím, že čas, kdy by se to mělo projednávat v legislativním procesu, počítáme v řádu měsíců. Čas vyhlášení samotného parku v tuhle chvíli neumím odhadnout,“ říká Chalupa.

„Tím faktorem, který ještě bude trochu tu situaci ovlivňovat – ani ne tak z hlediska projednání zákona, ale z hlediska času vyhlášení parku – je otázka finančních prostředků. Na rozdíl od vyhlášení chráněných krajinných oblastí, tady se opravdu bavíme o investicích v řádu desítek milionů korun a také z hlediska jejich finanční udržitelnosti,“ uvádí Chalupa a pokračuje:

„Sami vidíme tu situaci nákladů a klesajících příjmů u stávajících parků, včetně těch největších – Krkonoše nebo Šumava. Já bych se nerad dostal do situace, kdy něco vyhlásíme a pak to nebudeme schopni financovat.“

O vyhlášení národního parku Křivoklát vyjednával stát s místními samosprávami několik let. Původně měla vláda zákon schvalovat už loni na podzim. Obce se nejprve zpřísnění ochrany přírody bránily kvůli možným omezením. Na katastru parku o rozloze asi 100 kilometrů čtverečních by nakonec měla být jediná obec - Karlova Ves.

Lucie Husárová 1, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme