Vyhořelou chatu Libušín na Pustevnách obnoví za 80 milionů firma Archatt

Obnova vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech může začít. Opravu za bezmála 80 milionů korun provede firma Archatt. Oznámilo to Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastřešený objekt Libušína | Foto: Jakub Hritz

O zakázku usilovalo pět společností. Dvě z neúspěšných podaly námitky, jedna ji ale ještě před rozhodnutím stáhla. Odvolání druhé firmy vedení muzea zamítlo a rekonstrukci tak už nic nestojí v cestě.

Vítězná firma Archatt nabídla podle muzea nejvýhodnější cenu a splnila i náročné podmínky pro práci s historickou architekturou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obnova vyhořelé chaty Libušín může začít. O rekonstrukci mluvil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš

„Máme připraveno financování i všechny potřebné doklady k tomu, abychom mohli začít. Nemáme pokácené dřevo, ale této situaci se budeme umět přizpůsobit,“ říká ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš.

„Vypadá to, že začneme už v letošním roce přípravou platformy, na které Libušín stojí. Začneme tím, že rozebereme stávající torzo a to, co se bude dát použít, tak použijme. To, co je napadené, ohořelé, shnilé a podobně, musí pryč,“ vysvětluje.

Dřevo na stavbu firma podle něj pokácí v listopadu, přes zimu bude probíhat příprava. „Prodloužení termínu jakési bude, ale nebude tak hrozné. Bude maximálně půl roku a shodli jsme se s odborníky, že pro vlastní stavbu to bude ještě lepší,“ uvádí ředitel muzea.

Dřevěná turistická útulna Libušín byla otevřena v roce 1899, nese jméno bájné kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhu výtvarníka Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapler. Součástí interiéru byly i tři secesní lustry, dobový příborník, prosklená skříň, hodiny a 100 vyřezávaných židlí.

Rekonstrukce je podle něj rozplánována na 36 měsíců. Původně měla skončit na podzim 2018, kvůli pozdějšímu zahájení se teď počítá s polovinou roku 2019.

Vyšetřování požáru chaty Libušín na Pustevnách skončilo loni v prosinci. Policie obvinila muže z Karvinska, který údajně zanedbal rekonstrukci komína budovy. Hrozí mu až 8 let vězení.

Chata Libušín, jedna z dvojice unikátních dřevostaveb architekta Dušana Jurkoviče, shořela v noci na 3. března 2014. V poslední době budova sloužila jako restaurace.

Libušín - Pustevny | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme