Vykopávky v okolí Slezskoostravského hradu odkryly fragmenty z 15. století

Okolí Slezskoostravského hradu v centru Ostravy ukrývá 600 let staré keramické střepy. Při výkopu kanalizace je nedaleko hradní brány objevili dělníci. Podle odborníků jde o fragmenty nádob a hrnců z 15. století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad | Foto: F. Tichý

Před branou Slezkooosravského hradu je v poslední době rušno. Nejdřív tam pracovali dělníci s bagry, teď tady uslyšíte jenom lopaty a motyčky. Těžkou techniku totiž vystřídaly jemnější nástroje archeologů.

„Překopáváme hlínu a hledáme v ní drobné nálezy, které při těch hrubých pracích nejdou najít,“ říká brigádník Jakub, který dodává, že už objevili možná stovky kousků. „Několik kýblů, nevím přesně,“ dodává Jakub, který zrovna našel okraj nějaké nádoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostrava-600 let staré keramické střepy.mp3

Jakub se spolu s dalšími dvěma dobrovolníky sklání nad hromadou hlíny a kousek po kousku ji rozhrabávají motyčkami. Pár metrů od nás zeje čtyřmetrová díra, kde se našla 600 let stará keramika. To ale není všechno.

„Zdá se, že je tady jakási možná i superpozice nějakých příkopů. Vrstva vznikala v době, kdy asi probíhala nějaká stavební práce na hradě. Asi rekonstrukce nebo dostavba,“ říká archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec.

Z té doby také pochází nálezy, které s kolegy ve výkopu našli. Další sáčky s vykopávkami zkoumají odborníci v Národním památkovém ústavu. Po skončení terénního výzkumu ale práce archeologů pokračuje dál.

„Naváže potom archeologický dohled při pokračování výkopových prací, kde očekáváme, že by se mohly zachytit i objekty, které by souvisely s předhradím Slezkooosravského hradu,“ říká Michal Zezula z Národního památkového ústavu.

Naposledy tady archeologové kopali před 40 lety

Výzkum na hradě je pro archeology takový malý svátek, protože naposledy tady kopali před 40 lety.

„Výzkum je to poměrně významný. Archeologických informací z prostoru Slezskéostravy je k dispozici velmi málo. Slezkooosravský hrad byl velmi poškozen důlními škodami, takže jakýkoliv střípek k historii tohoto místa je velmi cenný a k nezaplacení,“ vysvětluje Michal Zezula.

„Dneska je trend sledovat stavební práce, které starší kulturní vrstvy ničí, a ty zachraňovat. Cílené výzkumy se v tomto prostoru, myslím, nedají v dohledné době očekávat, na to nejsou ani finance,“ doplňuje archeolog Zbyněk Moravec.

Díky plánované kanalizaci tak alespoň trochu ožije historie jedné z nejstarších památek v Ostravě, která sahá až do druhé poloviny 13. století.


Zvětšit mapu

Pavel Cyprich, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme