Výkyvy počasí nejsou ničím zvláštním. Občas se to přihodí, říkají meteorologové

Jaro, mráz a nyní opět očekávaných 12 stupňů. Někteří lidé se nad výkyvy počasí v posledních dnech pozastavují, meteorologové ale mají jasno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak meteorologové předpovídají počasí?

Jak meteorologové předpovídají počasí? | Foto: stock exchange

V Ústí nad Labem-Vaňově se teplotní rozdíl mezi sobotou a nedělí pohyboval okolo 15 stupňů.

Teplota se navíc změnila velmi rychle. O sedm stupňů klesla během několika málo minut mezi 20. a 21. hodinou v sobotu večer.

Rekordní byl ale podle meteorologů konec roku 1978. O Vánocích teploměry ukazovaly vysoké hodnoty, na Silvestra se poté výrazně ochladilo. Rozdíl tehdy byl okolo 30 stupňů.

V sobotu také padaly teplotní rekordy, nejtepleji bylo v Ústí nad Labem-Vaňově, kde naměřili 16,8 stupně Celsia.

„Ze 138 stanic, které měří v síti Českého hydrometeorologického ústavu více než 30 let, byl na více než 40 z nich letošní 10. leden nejteplejším 10. lednem v historii jejich pozorování. U šesti stanic se dokonce jednalo o absolutní lednový rekord,“ upřesnil meteorolog Pavel Šimandl.

Výkyvy počasí nejsou prý ničím zvláštním. Občas se to přihodí, říkají meteorologové. Během víkendu se potkaly tlaková níže ze severního Atlantiku a tlaková výše ze Španělska, přes Evropu proto přešel teplý, vlhký vzduch.

Blanka Černá, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme