Výletní loď Adalbert Stifter už pluje po lipenské přehradě

Ve Frýdavě na lipenské přehradě spustili dnes odpoledne na hladinu výletní loď Adalbert Stifter, která dorazila ve čtvrtek po souši speciálním transportem z Lince. Původně brázdila vody Rýna, na Lipně bude sloužit k vyhlídkovým plavbám a společenským akcím. Proces spouštění trval celý den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Frýdavě spustili na Lipenskou přehradu výletní loď Adalbert Stifter | Zdroj: ČTK

Na hladinu ji dostala spediční firma z Bádenska Würtenberska. Jednatel rakouské společnosti, která bude novou loď provozovat, Lukas Dorn-Fussenegger popsal proces spouštění lodi na vodu jako jízdu na saních:

„Mobilní skluzné zařízení se skládá ze dvou válců. Oba jsou dlouhé 60 metrů, složené z několika vzájemně propojených segmentů tak, aby se tvar válců mohl přizpůsobit terénu. Představte si, že loď sedí na dvou velikánských lyžinách a klouže pak po nich do jihočeského moře.“

Spouštění lodi sledovalo na Frýdavě na 150 diváků. Přijeli jednak z blízkého okolí Lipenské přehrady, většinou ale bylo slyšet němčinu. Podstatná část přihlížejících přijela z Horního Rakouska a dokonce se našel i divák, který každý den jezdil sledovat převoz lodi až z dalekého Štýrska. Zaujala ho i speciální kamera umístěná na malém vrtulníčku, dokumentující celé dění z výšky.

„Přijel jsem z Firmingu, to je ve Štýrsku mezi obcí Badhall a Štýrským Hradcem. Vyjel jsem v půl osmé, pohodlně, abych mohl celou akci sledovat, jak se loď spouští na vodu. Rozhodně se to vyplatilo, mě taková technická zařízení zajímají. Zvláště ten speciální vrtulník, to UFO. To jsem ještě neviděl,“ přiznává.

Slavnostního křestu lodi Adalbert Stifter se mohou turisté i místní zúčastnit 2. června.

Loď Adalbert Stifter byla vyrobena v Koblenzi roku 1967. Původně se jmenovala Udine, pak Marksburg. Má kapacitu 250 osob, je dlouhá 32 metrů a váží 85 tun. Hlavní kotviště bude mít v přístavu Lipno nad Vltavou, cestujícím nabídne i restauraci.

Současné dvě lodi pak budou na Lipně fungovat na trase Lipno nad Vltavou, Přední Výtoň, Frymburk, Kyselov, Dolní Vltavice, Černá v Pošumaví a Horní Planá.

Lucie Maňourová, Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme