Výmluvy na osobu blízkou končí. Ostravští strážníci se přesto obávají nepoctivců za volantem

Ze slovníků českých šoférů má ode dneška zmizet výmluva na osobu blízkou. Touto lstí se řidiči dosud vyhýbali pokutám. Novela silničního zákona teď zavádí odpovědnost majitele vozidla. Ten buď řekne, kdo auto opravdu řídil, nebo dostane pokutu až deset tisíc korun. Ostravští strážníci přesto neskrývají pochybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regulka a píšťalka - bez nich to při řízení křižovatky nejde | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Policejní radary dosud vychytralé šoféry zkrotit nedokázaly. Jednohlasně totiž prohlašovali, že za volantem seděl někdo jiný, kdo jim je ovšem velmi blízký, a proto jeho totožnost neprozradí.

„Řidiči se na osobu blízkou častokrát vymlouvali a mnohdykrát vlastně nebylo možno řešení přestupku dotáhnout až do konce,“ říká ostravský strážník Tomáš Matějčka.

To, že výmluva na osobu blízkou dneškem končí, se mladému strážníkovi líbí. „Opravdu to vnímám jako krok dopředu,“ prohlašuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Čánová zjišťovala, co si myslí ostravští strážníci o novele silničního zákona

Jeho nadřízený Zdeněk Harazim je o poznání skeptičtější. „Jsou koumáci a ti budou hledat kličky, jak se vyprostit nebo jakým způsobem se zbavit odpovědnosti za spáchaný přestupek,“ upozorňuje.

Dneškem tedy na silnicích začíná souboj mezi poctivostí a vychytralostí. „Uvede manželku, manželka může ale uvést, že půjčila vozidlo synovi. Ale na ní se už tato povinnost osoby blízké nevztahuje, to znamená, že ona může využít institutu osoby blízké. Anebo půjčí vozidlo známé, známá známé a dostáváme se do řetězové reakce,“ dodává ředitel ostravské městské policie.

Andrea Brtníková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme