Vypálené byty, krádeže, odpadky, obyvatelé Janova píší petici vládě

Vybydlené byty i domy a vyšší kriminalita. Tak popisují život na sídlišti Janov v Litvínově jeho obyvatelé. Bojí se, aby se podle nich problematické soužití se sociálně slabými nezvrhlo do nepokojů, jaké Janov zažil před sedmi lety. Bytové družstvo Krušnohor proto sepsalo petici adresovanou vládě. Chce, aby situaci rychle a účinně řešila. Podepsalo ji téměř 1600 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janovské sídliště

Janovské sídliště | Foto: Radio Wave

„Furt to tady pálí a kradou, je to hrůza. Kdybych měla na byt, dávno bych tady nebyla… Ale co máte dělat,“ popisuje, jak vnímá život na litvínovském sídlišti Janov pětadvacetiletá Marcela Katiášová.

Na sídlišti, kde žije asi 4 tisíce lidí, je několik domů zcela vybydlených, někde jsou vypálené byty. Petr Bucha byl správcem v domě, který spravovalo bytové družstvo Krušnohor. „Co jsem spravil, do dvou hodin, do tří hodin bylo rozbitý,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky obyvatel sídliště Janov v Litvínově podepsaly petici vládě, v níž žádají řešení údajného sociálního napětí. Natáčel tam Jan Beneš

Bytové družstvo kvůli chování nájemníků a narůstajícím dluhům dům přestalo spravovat. Do dvou měsíců se panelák proměnil v ruinu. Zbyl tady poslední nájemník, který málem přišel o život:

„Jediný poslední nájemník bydlí v sedmém patře, ale minulý pátek tady bohužel ukradli přívod plynu, byl přiotráven a odvezli ho do nemocnice,“ vzpomíná Petr Bucha a dál popisuje, co všechno ze za bílého dne i v noci z opuštěných bytů a domů v Janově ztrácí.

„Vodoměry, radiátory, záchody, vany, plynové přípojky. Tady opustíte byt a druhý den je vykopnutý a vykradený,“ vypočítává.

Nejen krádeže v domech lidem v Janově ztrpčují život. Marie Chadimová má sedmiletou vnučku, ven ji prý raději ani nepouští. „Malá nechodí ani ven, protože se i bojí a já se bojím jí pouštět samotnou.“

Problém spočívá v občanském soužití

Vedení Litvínova o problémech ví. Zajišťuje tam sociální služby, asistenty prevence kriminality nebo nízkoprahové centrum.

„Problém Janova spočívá v občanském soužití. Na jedné straně jsou lidé, kteří chodí do práce, žijí normální život tak, jako všichni ostatní. A na druhé straně jsou občané, kteří žijí na sociálních dávkách, mají různé problémy, nežijí tak jako všichni ostatní,“ vysvětluje starostka Litvínova z hnutí Ano Kamila Bláhová.

Bytové družstvo Krušnohor vlastní v Janově 1300 bytů. Zhruba ve čtvrtině z nich žijí sociálně slabí, kteří dluží za teplo a teplou vodu. Za ně platí bytové družstvo 650 tisíc korun měsíčně, aby ochránilo platící obyvatele domů od odpojení tepla a teplé vody. Teď Krušnohor sepsal petici určenou premiérovi a vládě.

„Chceme, aby vláda pomohla v oblasti prevence kriminality. A hlavně chceme, aby se už někdo začal zabývat problémem té menšiny, která tady s námi existuje, a změnil legislativu tak, aby se s tou menšinou dalo něco dělat,“ popisuje ředitel bytového družstva František Ryba.

Petici požadující například změnu systému sociálních dávek podepsalo v Litvínově za jeden týden téměř 1600 lidí.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme