Výpovědi lékařů v Praze akutní péči neohrozí, shodli se Heger a Svoboda

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a pražský primátor Bohuslav Svoboda jednali s řediteli pražských nemocnic o situaci kolem odcházejících lékařů. Shodli se na tom, že akutní péče ohrožena nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Jak z Pražského magistrátu informoval reportér Radiožurnálu Jan Herget, ministr i pražský primátor se shodli na tom, že akutní a urgentní péče v hlavním městě zůstane zachovaná i v případě, že by v březnu odešlo avizovaných 10 procent lékařů.

Tam, kde hromadné výpovědi postihnou celé obory - především neurologii a anesteziologii - si nemocnice vzájemně vypomůžou. Například neurologické pacienty může převzít motolská nemocnice a nemocnice Na Homolce. Obor krční, nosní a ušní, který se oslabí v krčské nemocnici, může převzít vojenská nemocnice ve Střešovicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

zeman.mp3

Primátor Bohuslav Svoboda upřesnil, že chod všech nemocnic zůstane zachovaný díky nutným organizačním změnám. „Nemocnice jsou schopny změnou organizace, struktury, distribuce pacientů urgentní péči zajistit. Samozřejmě problém je na úrovni péče plánované, elektivní, chronické. Tam se jistě termíny poskytované péče budou prodlužovat,“ přiblížil.

Část pacientů převezmou ambulantní lékaři

Podobně se postupuje v prázdninovém období, kdy se provoz některých nemocnic omezuje až o 50 procent. Ministr Leoš Heger zdůraznil, že tak razantní omezení v Praze nebude nutné. Kromě toho, že jsou pražské nemocnice připraveny si navzájem vypomoct, část pacientů také převezmou ambulantní lékaři.

„V nemocnicích je mezi 20 až 40 procenty ambulantní péče a zde ambulantní sektor může velmi výrazně ulehčit nemocničním ambulancím. Dále celá řada aktivit, které se u nás dějí jako hospitalizační, jsou v zahraničí už desítky let přesunuty do ambulancí. Takže tam je další prostor jak nemocnicím ulehčit,“ vysvětlil Heger.

Výpověď ohrožuje ve vinohradské nemocnici dvě oddělení

Schůzky na pražském magistrátu se zúčastnil taky ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman. Jak uvedl v pořadu Stalo se dnes, na Vinohradech podalo výpověď 89 lékařů a zatím dva ji vzali zpátky. Pokud by se počet nezměnil, provoz nemocnice by to podle něj výrazně nezasáhlo, ale k určitým omezením by došlo.

„Nikoliv ovšem v akutní péči. Z našeho pohledu jsou nejohroženější dvě oddělení – neurologie a otorinolaryngologie. Ovšem při dělbě práce mezi pražskými nemocnicemi jsme s dohodli, že vzájemnou výpomocí budeme eliminovat výraznější výkyvy v poskytování akutní péče,“ vysvětlil.

Motivace

To, že dva lékaři vzali výpověď zpět a třetí to avizoval, podle něj dokazuje, že lékaři si začínají výpověď rozmýšlet. V této souvislosti uvedl, že Vinohradská nemocnice se lékaře snaží motivovat.

„Co se týká přidání platů, tam skutečně prostor na to není, nebo je velmi omezený. Na druhou stranu to, co se požaduje, tedy změny v postgraduálním vzdělávání, které přislíbil i ministr Heger, boj s korupcí a podobně, se snažíme aplikovat i u nás,“ přiblížil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

Katarína Brezovská, Jan Herget, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme