Vyřízení pasu na poslední chvíli vyžaduje trpělivost ve frontách

Dva týdny před začátkem letních prázdnin praskají úřady vydávající pasy ve švech. Lidé na poslední chvíli žádají o vydání cestovních dokladů a úředníci jsou zavaleni žádostmi i stížnostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavské úřednice jsou zavaleny žádostmi o dětské cestovní pasy a občanské průkazy | Foto: Lucie Maxová

Pořádnou dávkou trpělivostí se musí obrnit Jihlavané, kteří chtějí nový pas. Na jihlavském magistrátu se den co den tvoří velké fronty.

V půl deváté ráno stálo před přepážkami zhruba čtyřicet lidí, před sedmou hodinou ranní, kdy se úřad otevírá, už jich čekalo asi patnáct. Někteří lidé si jdou zajistit první místa ve frontě už po šesté hodině a výjimkou prý není, když jich je v sedm ráno třicet.

Smůlu mají lidé, kteří by se chtěli objednat přes internet na konkrétní hodinu. Rezervační hodiny jsou až do srpna plné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na jihlavském magistrátu zmapovala reportérka Lucie Maxová

Čekání se prodlužuje i kvůli focení jak na pasy, tak na občanské průkazy, časově náročné to bývá především u dětí.

Jihlavský magistrát prodloužil otevírací dobu – kromě pondělka a středy sem mohou lidé přicházet i v úterý, čtvrtek a pátek od sedmi hodin ráno.

Podle úřednic je vyřizování v hektickém prostředí psychicky i fyzicky náročné. Čtyři ženy tady stihnou denně odbavit až 400 lidí.

Přes snahu úřednic si někteří lidé stěžují, od minulého týdne leží na jihlavském magistrátu první oficiální stížnost na dlouhou čekací dobu.

„Když pak nastanou nějaké komplikace – nemají třeba doklady, lidi jsou nervózní. Když je pošleme zpátky pro rodný list, nervozita stoupá. Ohledně rodného listu se pak diví, že po nich chceme originál, nebo říkají, že ho nemají a že mají dítě uvedeno v občanském průkazu,“ zmiňuje zkušenosti úřednice Alena Potůčková.

Čtyřicítka lidí čekala dopoledne i v Pardubicích

Plno je i na chodbách pardubické radnice. Na pas tady žadatelé čekají v temné, nevětratelné chodbě a mezi čtyřicítkou lidí je i hodně dětí, s nimiž maminky občas musí ven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drahomíra Bačkorová natáčela nespokojenost na pardubickém magistrátu

Jak potvrdila vedoucí oddělení pasů Blanka Stehnová, vzhledem k nařízení, že každé dítě má mít vlastní pas, už několik týdnů úřad zažívá extrémní nápor žadatelů.

Lidé si stěžují na zdlouhavé vyřizování, jeden klient dokonce vzteky rozkopal uklízečce vozík.

Vedoucí odboru Leoš Staněk nechápe, proč lidé nepřišli na jaře: „Kdo přišel do dubna, šel ihned na řadu. Je to způsobeno liknavostí našich občanů, že nechávají všechno na poslední chvíli.“

Lucie Maňourová, Lucie Maxová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme