Výročí bolševické revoluce někteří Rusové oslavovat nebudou. Třeba ti v Praze

Už je tomu skoro sto let, kdy bolševici zahájili v Rusku Velkou říjnovou revoluci. Dodnes si tuto, ve svých důsledcích, tragickou událost, mnozí Rusové radostně připomínají. Ovšem v Petrohradu žijí nebo žili lidé, kteří nostalgií netrpí. To je i případ rodiny Kuročkinových, kteří se před pěti lety přestěhovali do Prahy. Utekli prý před prezidentem Putinem, který pro ně leccos z minulosti symbolizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inna Kuročkin, Lev Kuročkin, Anna Kuročkin a Andrej Kuročkin (zleva)

Inna Kuročkin, Lev Kuročkin, Anna Kuročkin a Andrej Kuročkin (zleva) | Foto: Filip Jandourek

„Když se Putin chopil moci, hned v prvních dnech končila svoboda tisku, rozehnali nezávislou televizi NTV, všechno se utahovalo a demonstrace nevedly k ničemu,“ popsala Inna Kuročkin, která se s rodinou přestěhovala do Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ne všichni Rusové si budou radostně připomínat výročí bolševické revoluce. Některým z nich vláda Vladimira Putina připomíná ruskou minulost

V Petrohradě měli architektonické studio a kvůli svým názorům přišli o spoustu bohatých klientů.

„Pro mě bylo tehdy důležité, že tu žil Václav Havel, tím je řečeno vše. To byl symbol svobody, normálního života a liberální demokracie, o které se nám mohlo v Petrohradu jenom zdát,“ uvedla Inna.

Jedním z klíčových momentů života pro ni bylo i ruské přepadení Gruzie, kde se narodila: „Nemohla jsem se smířit s ruskou propagandou, se skrýváním faktů. Tak jsme se sebrali a odešli do Prahy.“

Styky s dalšími Rusy

„My se s Rusy, kteří mají proputinovské názory, pokud možno vůbec nestýkáme,“ řekl Innin manžel Andrej Kuročkin.

Andrej nedokáže odhadnout, kolik Rusů má v Praze podobné názory, ale uznává, že mnoho asi ne. Proto se stýká převážně s novináři z Rádia Svobodná Evropa, zve do restaurace podobně smýšlející umělce z Ruska a odpor k Putinovi přenesl i na tři děti.

Kuročkinovi v Praze začali provozovat restauraci. Nejprve ji měli přímo v Nerudově ulici, turisté je ale přestali bavit, a tak se přesunuli na klidnější Vinohrady. V restauraci pracuje i jejich syn Lev.

Genocida a diktatura

„To, co se děje na Ukrajině a v Sýrii, to je genocida. Naše vláda zabila, nikdo neví kolik za poslední rok, možná osm tisíc lidí,“ uvedl Lev.

Ten po rodičích zdědil odpor k Rusku ve vrchovaté míře. To ale není důvod, proč v restauraci nevaří ruská jídla. Prý se jednoduše rozhodli pro středomořskou kuchyni.

„Když Rusové přijdou do restaurace, ptají se, proč nemáme ruské menu. Tak jim vždy říkám v češtině, proč bychom ho měli mít, že už nejsme v Sovětském svazu. Mám moc rád ruský jazyk, ale jestli to tak můžu říct, je to diktatura,“ dodal Lev.

On ani jeho rodiče moc nevěří, že se Rusko změní natolik, aby se stalo zemí, kde by zase chtěli žít. Hodlají proto v Praze zůstat natrvalo.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme