Výročí smrti Petra Voka připomíná v Třeboni smuteční průvod i rakev

Zítra uplyne 400 let od smrti posledního Rožmberka Petra Voka. V Třeboni si výročí připomínají rekonstrukcí pohřbu. Nechybí rakev s Petrem Vokem, smuteční průvod, mše a smuteční hostina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Erbovním sále třeboňského zámku je na výstavě Rozloučení s Petrem Vokem k vidění Rožmberský erb | Zdroj: ČTK

Od 10 hodin se mohli návštěvníci podívat na vystavenou rakev s Petrem Vokem a ve 12 hodin se začal řadit smuteční průvod.

Organizátoři našili kopie dobového oblečení i smuteční kápě a průvod tak vypadal věrně. Snaha byla se co nejvíce přiblížit průvodu popsanému v kronice Václava Březana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh rekonstrukce pohřbu Petra Voka v Třeboni přiblížila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Mária Pfeiferová

Rozdíl byl především v počtu zúčastněných. Před 400 lety šlo za rakví 2000 lidí. Před tím, než průvod vyšel, promluvil nad rakví kněz Cirus a rozlomil nad rakví rodový erb, což symbolizovalo zánik rodu Rožmberků.

Herec, který představuje Petra Voka na všech akcích Rožmberského roku, se rozhodl, že do rakve ulehne a bude 2 hodiny „hrát" mrtvého Petra Voka. Jako bývalý voják s nehybným chováním prý neměl problém.

Petr Vok zemřel roku 1611 v Třeboni v zámku ve věku 72 let, a to ve své komnatě ve druhém patře směrem k náměstí. Pohřben byl až 30. ledna následujícího roku ve vyšebrodském klášteře.

Po smrti byl pitván. Poté bylo jeho tělo nabalzamováno, vystaveno v nárožním pokoji a pak ve sklepení zámku. Dva dny před pohřbem byl vystaven na velkém zámeckém nádvoří, kde u něj stála čestná stráž a 2 dny předtím, než začal průvod, hořely svíce a louče.

Jako příčinu smrti pitva odhalila vodu v plicích, špatná játra a ledviny a kámen v močovém měchýři.

Po smutečním průvodu začala slavnostní bohoslužba za duši Petra Voka, kterou celebruje páter Gernt, kanovník kapituly sv. Víta v Praze.

Během mše, která zazní stejně jako před 400 lety v latině, se bude hrát slavné Requiem Adama Michny, rytíře z Otradovic.

Mária Pfeiferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme