Výsledek testu spalování ostravských kalů bude jasný za 3 týdny

Cementárna v Čížkovicích na Litoměřicku ukončila monitoring mimořádné spalovací zkoušky, která má prokázat, že se při spalování kalů z ostravských lagun nepřekročí emisní limity. Výsledky testu budou známé už za 3 týdny. Zástupci nespokojených obyvatel dnes jednali s vedením cementárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čížkovická cementárna Lafargue

Čížkovická cementárna Lafargue | Foto: Miroslav Zimmer

Podle koordinátora zkoušky za Lafarge Jana Votavy přiměly cementáře ke zkoušce emoce a protesty části veřejnosti. „My bychom si hrozně přáli, aby se to přeneslo do té technické roviny, abychom skutečně mohli ukázat, že splňujeme s přehledem emisní limity – speciálně co se týká furanu, dioxinů a těžkých kovů,“ řekl Radiožurnálu.

Mimořádná zkouška byla ze strany firmy jakýmsi vstřícným krokem, který má pomoc přesvědčit veřejnost, že pro spalování kalů je právě cementárna to vhodné zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mimořádném testu spalování kalů z ostravských lagun mluvila v Odpoledním Radiožurnálu reportérka ČRo Lucie Husárová

„Bereme to dneska jako příležitost ukázat veřejnosti, že vlastně cementárna je skutečně velmi vhodné zařízení pro spoluspalování takových starých ekologických zátěží,“ dodává Jan Votava.

Pro firmu je také pálení kalů výhodné, protože ušetří miliony korun ročně.

Místostarosta obce Čížkovice Pavel Kimmer upozornil, že to pro region bude, vedle stávajících průmyslových podniků, další zátěž.

Litoměřický sochař Libor Pisklák z občanské iniciativy Proti kalům, který se zkoušky účastnil, upozorňuje, že tím záležitost nekončí:

„Ano, oni asi plní ty normy tak, jak byly nastaveny. Na druhé straně máme širokou zdravotní obec, která tvrdí, že to není v pořádku. Jestli je norma měkká nebo tvrdá, je zapotřebí toto všechno projít, rozklíčovat a bez emocí se dobrat pravdivého výsledku.“

„My se dostáváme do situace, do které jsme se vůbec nechtěli dostat. My tady licitujeme, kolik a jaké toxické látky, do jakých procent je to pro člověka toxické, jedovaté, nebezpečné a my jsme toto vůbec ani nechtěli řešit. Naštvanost těch lidí tady je obrovská a všichni ostře sledují, jak celá kauza dopadne,“ dodává.

Z ostravských lagun se vytěžilo celkem 110 tisíc tun kalů, které se mají během šesti let spálit v Čížkovicích. Pod petici proti navážení těchto látek se podepsalo už téměř 10 tisíc lidí.

Do severozápadních Čech se má dohromady dovézt 110 tisíc tun kalů. Skladují se nedaleko Litvínova a také tam lidé proti skládce protestují. Cementárna by toto množství měla pálit asi 6 let.


Zvětšit mapu

Miroslav Zimmer, Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme