Výsledky voleb ve Zbýšově na Vyškovsku kopírují celorepubliková procenta

Co obec či město, to různé procentuální zisky stran. Nejblíže se celorepublikovým volebním výsledkům letos přiblížil Zbýšov na Vyškovsku. Nálada voličů tam skoro přesně kopíruje konečná procenta, která si strany a hnutí připsaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Liší se ale účast lidí u voleb. K urně na obecním úřadu jich přišlo asi 67 procent, což je o zhruba deset procentních bodů víc než v celé České republice.

Den po skončení voleb už místní politiku neřeší. Jdou si radši zahrát fotbal na stadion.

„Kdybychom se měli líp, bylo by to jiný. Líp se ale mět nebudeme, tak není co řešit. Radši si zahrajeme fotbal a dáme si pivo. To je naše politika,“ říkají zbýšovští fotbalisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební jihomoravský Zbýšov navštívil reportér Michal Záboj

Před 25 lety byl Zvýšov obcí bez budoucnosti. Po revoluci ale ožil a rozrostl se z původních čtyř set obyvatel na současných šest set.

„Bylo tady hodně starých lidí, ale hodně se to omladilo, je tady spousta nově postavených baráků. Co se týká sportu a ostatních tradic, jako jsou například hody, ve Zbýšově je parta jak hrom,“ libují si fotbalisté.

Podobně to vidí i Zbýšovský starosta za Starosty a nezávislé Jaroslav Žalkovský. Ještě nedávno podle něj na jedno dítě v obci připadali dva obyvatelé v důchodovém věku. To už ale neplatí.

„Index stáří máme šedesát, to je jeden z nejlepších indexů stáří v Jihomoravském kraji, možná i v republice. Průměrný věk je tady kolem 35 roků. A dále tady máme největší počet vysokoškoláků na obyvatele,“ uvádí starosta.

Rozvoj prý podpořila poloha obce, která leží asi dvacet kilometrů od Brna. Vlakem lze do centra města dojet za necelých třicet minut. Nezaměstnaní by se v obci podle Žalkovského dali spočítat na prstech jedné ruky.

„Kdybych chtěl zaměstnávat místní občany, vlastně nemám z čeho vybírat, protože prakticky všichni jsou zaměstnaní,“ uzavírá Žalkovský.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme