Vysočina má ode dneška své vlastní mezinárodní letiště v Havlíčkově Brodě

Přímo z Vysočiny už můžete letět třeba k moři. Kraj má totiž ode dneška nové mezinárodní letiště. V Havlíčkově Brodě mohou vzlétat a přistávat stroje s maximální hmotností do pěti a půl tuny. Provoz zajišťuje také odbavení pasažérů i nákladu mimo země Schengenského prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Historie létání v Havlíčkově brodě sahá až do roku 1911, letiště potom funguje od 30. let minulého století. Od dnešního dne je oficiálně mezinárodní.

„Začalo to zhruba před pěti lety, museli jsme dobudovat infrastrukturu letiště a vyvrcholilo to ustanovením mezinárodního letiště v letošním roce,“ říká šéf zdejšího aeroklubu Milan Janeček.

Do Havlíčkova Brodu mohou přilétat stroje jak z Evropy, tak prakticky z celého světa. A to i dvoumotorová letadla s osmnácti lidmi na palubě.

„Pokud se posádka rozhodne použít naše letiště, musí to minimálně 48 hodin před předpokládaným příletem oznámit, vyplnit daný formulář a my na základě tohoto formuláře s počtem cestujících přílet povolíme,“ doplňuje pilot Václav Stejskal.

Provoz na letišti nebude nijak dramatický. „Předpokládáme, že mimo Schengenský prostor půjde ze začátku o desítky letadel ročně. Ze zemí Schengenského prostoru podle nás přiletí okolo stovky letadel ročně,“ dodává Milan Janeček.

Milan Kopecký, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme