Vysočina plánuje integrovanou dopravu. Cestujícím by stačila jedna jízdenka, spoje by navazovaly

Na Vysočině by mohl v budoucnu fungovat integrovaný systém veřejné hromadné dopravy. Na jednu jízdenku by tak bylo možné využívat několik dopravních prostředků. Spoje by na sebe také lépe navazovaly. Plánuje to krajská rada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak na obnovené trati ze stanice Červený Potok. Po více než roční pauze se vrátily vlaky na železniční trať Dolní Lipka – Hanušovice | Zdroj: ČTK

O zřízení integrované dopravy se na Vysočině roky jen mluví a existují odborné studie. Snaha o připojení některých okrajových regionů k sousedním krajům, kde integrovaná doprava normálně funguje, ztroskotala.

„Nejsou sladěny vlaky a autobusy. Přijede vlak a autobus je pryč,“ poukazuje na častý nešvar cestující na nádraží v Bystřici na Žďársku.

Kraj letos musí uspořádat výběrové řízení na dopravce – jak železniční, tak autobusové. Hejtman Jiří Běhounek trvá na tom, aby se dopravci dohodli a vytvořili takové spoje, které budou navazovat.

„Průnik obchodních zájmů dopravců je samozřejmě protichůdný. Ale když jsou podmínky jasně stanoveny, tak jejich zájem – pokud budou chtít tady dopravovat a jezdit – by měl být, aby se dohodli,“ říká hejtman.

„Rádi bychom, aby to bylo podobné jako v ostatních krajích. Aby si cestující zakoupil jízdenku a mohl použít různé dopravní prostředky podle aktuální potřeby,“ vysvětluje Běhounek.

Cestující si potom zakoupí jízdenku třeba z Humpolce do Velkého Meziříčí a může jet autobusem, vlakem popřípadě oběma dopravními prostředky.

Kraj na přípravách spolupracuje s odborníky, smlouvu s dopravci chce uzavřít na pět až osm let.

Milan Kopecký, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme