Vysočina si udržela prvenství ve výrobě mléka. Farmáře však trápily nízké výkupní ceny

Farmáři z Vysočiny si udrželi prvenství mezi výrobci mléka v Česku. Vychází to z posledních informací Českého statistického úřadu. Množství mléka meziročně stouplo asi o 5 procent, celkem ho farmáři dodali 482 milionů litrů. Na mléku však příliš nevydělali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dojnice v Zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Výkupní cena totiž během roku spadla z 8,50 na méně než 7 korun a 20 haléřů za litr. Stoupla navíc cena obilí, řepkového a sojového šrotu, a výrobní náklady stouply. Na hraně zisku nebo ve ztrátě tak byly i podniky, které patří v užitkovosti k nejlepším v Česku.

Například šéf zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové Aleš Málek tak stavy dojnic udržuje jen díky dalším odvětvím. Kromě chovu krav se podnik specializuje i na provoz bioplynové stanice, na chov prasat a pěstování brambor a obilí.

„My díky tomu, že máme širší spektrum výroby, tak počítáme s tím, že každý rok něco vydělá a něco prodělá. V případě, že by některé odvětví prodělávalo, to odvětví rušit nechceme, chceme použít finanční prostředky z bioplynové stanice na záchranu toho, co jsme dělali v podniku doposud,“ řekl Málek.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme