Vysočinu po více než 50 letech opustila proudová letadla L-39 Albatros, přemístí se do Čáslavi

V Náměšti nad Oslavou se dnes loučili s proudovými letadly. Po více než 50 letech skončil jejich provoz na tamní letecké základně. Od teď už budou z náměšťského letiště startovat pouze vrtulníky a stíhačky se natrvalo přesunuly do Čáslavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysočinu po více než 50 letech opustila proudová letadla L-39 Albatros, přemístí se do Čáslavi | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Pro řadu pilotů to byly dnes emotivní chvíle. „Jde o to, že do toho trošku vstupuje to srdíčko, protože jsme tady odlétali spoustu cvičení a mnoho z nás tady spojilo svůj profesní život s touto základnou, takže pro to je jistě velmi emotivní zážitek,“ říká jeden z pilotů Petr Zápařka.

Je to završení jedné z největších změn v historii české armády – sloučení letiště v Přerově a Náměšti. Přerov zaniká a zůstává Náměšť, která se mění na 22. základnu vrtulníkového letectva.

Bezpečnost v zemi to prý však neovlivní. „Myslím, že odchodem letounů L39 ze základny v Náměšti do Čáslavi se žádným způsobem nemění tato situace,“ ujišťuje nový velitel základny Jiří Vávra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odlet proudových letadel z Náměšti do Čáslavi sledoval i reportér Michal Malý

Ze základny v Náměšti přelétly do Čáslavi čtyři letuschopné stíhačky. Zbylých pět strojů musejí technici v hangáru postupně rozebírat a přesouvají je po zemi. V obřích po zemi kontejnerech putovalo také veškeré technické zázemí, servis a náhradní díly.

Sloučení základen by mělo zlepšit kvalitu výcviku českých pilotů a ušetřit armádě, potažmo daňovým poplatníkům peníze.

Michal Malý, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme