Vysoké Mýto připravuje rekonstrukci a rozšíření letiště

Na letišti ve Vysokém Mýtě by v budoucnu mohla přistávat i větší letadla. Město totiž připravuje jeho rekonstrukci. Opravy se budou týkat hlavně vzletové dráhy, areál letiště by měl ale celkově získat novou podobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malé letadlo značky Cessna | Foto: Jan Rosenauer

Letiště ve Vysokém mýtě slouží hlavně sportovním účelům, podle starosty Vysokého Mýta Miloslava Souška je ale důležité nejen pro město: „Má statut letiště veřejného a zároveň letiště mezinárodního.“

Vzletové dráhy jsou na konci své životnosti a jak vysvětluje vedoucí odboru investic František Eliáš, město je chce nejen opravit, ale i prodloužit:

„Prodloužení o 600 metrů by nám umožnilo, aby na tomto mezinárodním letišti přistávaly větší letadla typu cessna.“

A nové by mělo být i osvětlení nebo komunikace v areálu letiště. Město teď hledá způsob financování. Chce požádat o státní dotaci, ale také jedná se společností IVECO, která by dráhy letiště mohla využívat pro testování nových autobusů.

Jak za radnici dodává František Eliáš, rekonstrukce letiště bude stát okolo 50 milionů korun.

Počátky historie Vysokomýtského letiště sahají až k roku 1912. Tehdy zde přistál letec a konstruktér Jan Kašpar. První hangár tu postavila slavná firma Corrossetie Sodomka v roce 1938. Za druhé světové války byla plocha letiště upravena pro vojenské účely, letiště využívala i německá Luftwaffwe.

V poválečných letech se pak ve Vysokém mýtě začalo rozvíjet sportovní letectví. Hlavně díky tomu letiště slouží i dnes, využívají ho ultralehká letadla, větroně, vrtulníky a letiště slouží také pro soukromé lety.

Tereza Brázdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme