Vysoké teploty zhoršily na některých místech západních Čech kvalitu vody

Kvalita vody je na některých přírodních koupalištích v západních Čechách horší. V Plzeňském kraji mají problémy hlavně nádrže nebo rybníky na Klatovsku a hygienické rozbory nedopadly dobře ani na několika koupalištích v Karlovarském kraji. Na vině je suché a teplé počasí, které by mohlo kvalitu vody během tropického víkendu zhoršit ještě více. Řeky jsou ale i přes nízké srážky zatím splavné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé tráví horký den u písníku Hrádek na Pardubicku

Lidé tráví horký den u písníku Hrádek na Pardubicku | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

V Plzeňském kraji je kvalita vody ve venkovních koupalištích dobrá, ovšem s výjimkou Klatovska.

Koupaliště ve Strážově není podle hygieniků ke koupání vhodné a v rybníku Valcha je kvalita vody zhoršená. Zákaz koupání trvá v rybníku Hnačov, kde je podle Dagmar Šimánové z krajské hygienické stanice v Plzni vysoký výskyt potenciálně toxických sinic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysoké teploty zhoršily na některých místech západních Čech kvalitu vody. Řeky jsou ale i přes nízké srážky zatím splavné

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upozorňuje.

Na Plzeňsku se stále ještě dá koupat v přehradě České údolí na okraji Plzně. Průhlednost je tam 35 centimetrů, teplota kolem 21 stupňů. V přehradě je vysoký obsah chlorofylu, tedy zeleně z rostlin a řas, což ale podle hydrobiologa Jindřicha Durase není na škodu.

„Vegetační zákal je tvořen především drobnohlednými řasami, ale zatím nikoliv sinicemi, takže se jedná především o závadu v atraktivnosti koupání, protože voda není opticky čistá, nicméně žádná rizika zatím nehrozí,“ vysvětluje.

V plzeňských Boleveckých rybnících se lidé mohou koupat bez obav. „Místy při břehu Boleveckého rybníka můžeme narazit na chomáče zelených vláknitých řas, které se postupně vyplavují, nicméně správci rybníka organizují sbírání biomasy a uklízení pláží. Na ostatních rybnících soustavy je situace ke koupání rovněž dobrá, přestože průhlednost vody je nižší,“ ujišťuje Duras.

Voda vhodná ke koupání je i v plzeňském jezírku Košutka a v přírodních biotopech v Blovicích i v Dobřanech na jižním Plzeňsku. Nádrž Hracholusky si i přes vysoké teploty a nízké srážky také udržuje dobrou kvalitu vody.

Zhoršení oproti minulým týdnům je tam jenom mírné. Nejčistší voda je u hráze, kde je dva metry průhledná a teplá 22 stupňů s nízkým výskytem chlorofylu.

V Karlovarském kraji ukázaly hygienické rozbory vodu nevhodnou ke koupání na koupališti Rolava v Karlových Varech. U pláže, mola i v brouzdališti se objevil vodní květ. Nevhodná voda je i ve Velkém Rybníku v Hroznětíně na Karlovarsku a zhoršenou jakost vykazuje také přehrada Skalka u Chebu.

Koupání na vlastní nebezpečí přetrvává na koupališti Michal na Sokolovsku, kde se někteří návštěvníci potýkali se zdravotními problémy kvůli cerkáriím. Přestože se za poslední týden žádný nový případ nevyskytl a kvalita vody je z chemického a mikrobiologického hlediska velmi dobrá, koupání se nedoporučuje.

Naopak ve výborné kondici je přehrada Jesenice na Chebsku. Vynikající kvalita vody je jak u kempu Václav, tak u Rybářské bašty. Vhodnou vodu ke koupání má rovněž nádrž Tatrovice na Sokolovsku a koupaliště Lido Hamrníky u Mariánských Lázní.

Vodáci si zkoušeli vjezd do hlavního proudu řeky | Foto: Pavel Pavlas

Poslední dny bez deště ubraly vodu západočeským řekám. Přesto jsou ještě některé poměrně dobře splavné. Jednou z nich je Ohře.

„Přestože vody není příliš mnoho, řeka Ohře se blíží pozvolna ke svému limitu, stále je sjízdná z Tršnice u Chebu až do Klášterce nad Ohří. Akorát je potřeba dát pozor ve spodním úseku, kde jsou peřeje, tak najít proudnici, abyste nenajeli na mělčinu,“ potvrzuje vodácký instruktor Míla Pražák.

Podobně je na tom s vodou Berounka. Ta je stále sjízdná od Plzně až do Zadní Třebáně. „Může se vám stát, že pod jezem bude sucho, ale jenom kousek. Většinou je to nějakých 10 – 15 metrů, kde je potřeba loď přetáhnout, ale jinak se dá plout. Pokud byste chtěli doplouvat směrem od Zadní Třebáně do Prahy, tak tam některé malé vodní elektrárny odebírají vodu a tam už to není příliš vhodné pro plavbu,“ doplňuje Pražák.

Z dalších západočeských řek zůstává splavná Otava ze Sušice. Co se týká Radbuzy a Úhlavy, sjízdné jsou s obtížemi jen krátké úseky.

Dana Jelínková, Lucie Sichingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme