Vyšší odměny zastupitelů vyvolávají rozporuplné reakce napříč Libereckem

Zastupitelé Libereckého kraje si zvýšili odměny ve výborech a komisích. Vzrostou více než o polovinu, i když v krajských volbách vítězní Starostové pro Liberecký kraj i Změna pro Liberecký kraj slibovali úspory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Korytář

Jan Korytář | Zdroj: ČTK

A to nejen u příspěvkových organizací, které o peníze přijdou. Méně na svůj provoz budou mít domovy důchodců, Jedličkův ústav nebo Zdravotnická záchranná služba.

Všechny příspěvkové organizace Libereckého kraje se musí letos spokojit s chudším rozpočtem. Dostanou o desetinu peněz méně než v loňském roce. Například Podle ředitele Zdravotní záchranné služby Stanislava Mackovíka hrozí, že přijde o 30 milionů korun.

„Záchranky v celé republice jsou podfinancovány, tak tam těžko můžeme hledat úspory. Navíc já vycházím z toho, že všechny politické strany, které usilovaly o vstup do kraje, před volbami garantovaly, že nedojde ke snížení bezpečnosti občanů,“ uvažuje Mackovík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zvýšení odměn libereckých zastupitelů natáčela redaktorka Eva Malá.

Jak dodává, bez třiceti až pětatřiceti milionů záchranka fungovat nebude.

Zastupitelé si naproti tomu zvýšili odměny více než o polovinu. Například šéfové komisí a výborů dostanou o dva tisíce korun více. I když jsme navrhli snížení odměn, neprošlo to, obhajuje se ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter ze Starostů pro Liberecký kraj.

„Samozřejmě necháváme na libovůli každého zastupitele nebo i člena výboru či komise, aby se případně mohl vzdát té odměny," dodává Pieter.

Nemorální zaprodanost, nebo zefektivnění fungování?

Rada Libereckého kraje se zaprodala, řekl přímo zastupitelům Michael Canov ze Starostů pro Liberecký kraj, kterému zvyšování odměn v této situaci přijde nemorální.

„Ta rada ze sebe nechala udělat loutkovou radu jenom kvůli tomu, že jeden koaliční zastupitel si přál něco jiného. To je prostě úplně neslýchané. Já jsem v komunální politice od roku 1994 a nikdy jsem nic podobného nezažil. Kdyby radu přehlasovala opozice, tak prosím, ale co je tohleto?" rozčiluje se.

Zvýšení odměn umožnila koaliční Změna pro Liberecký kraj. Navrhl ji přímo její lídr Jan Korytář.

„Já jsem si to schopen obhájit i před veřejností, protože pokud začínáte na úrovni odměňování někde hodně nízko, tak je otázka, jestli je to efektivní z hlediska fungování zastupitelstva. Kolik si myslíte, že by měl mít předseda výboru, pokud má svojí práci dělat zodpovědně?“ ptá se bývalý liberecký primátor.

„Je to částka, která byla navržená, tedy 3500? Já si to nemyslím, a tak jsem navrhl navýšení," dodává.

Více peněz zastupitelé dostanou už tento měsíc. Kritici zvýšení odměn se ale chtějí pokusit odměny znovu snížit na příštím zasedání zastupitelstva.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme