Výstava v Plzni představí nejzajímavější poutní místa tamní diecéze
Poutní místa plzeňské diecéze - to je název výstavy, kterou dnes v 16 hodin slavnostně zahájí Západočeské muzeum v Plzni a Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Právě v jeho letním refektáři bude výstava umístěná. Představí výběr nejzajímavějších poutních míst a míst zvláštní zbožnosti na území dnešní diecéze.
Výstava představí 48 nejvýznamnějších poutních míst a míst zvláštní zbožnosti. V heslech je možné seznámit se také s jejich historií a příběhem a to za pomoci současné fotografie i historické dokumentace. Větší prostor je věnovaný i poutním místům, jejichž milostné sochy a obrazy je možné vidět v samotné expozici Muzea církevního umění.
Výstava je určena především širší veřejnosti, která má možnost seznámit se s tímto regionálním fenoménem a také získá tip k návštěvě těchto významných míst. Někteří autoři nazývají v nadsázce západ Čech dokonce jako druhou „Svatou zemi" co do počtu poutních míst a v nich uctívaných milostných obrazů a soch.
„Poutních míst a míst zvláštní zbožnosti, což jsou dejme tomu místa, která nemají takovou významnou úctu nebo jsou pouze lokálně regionální, mají západní Čechy a samozřejmě i plzeňská diecéze opravdu velké množství,“ říká autor výstavy Luděk Krčmář a vysvětluje i důvod:
„Je to dáno tím, že to území bylo často ve vlastnictví klášterů, různých církevních subjektů, to je první věc. A druhou věcí je, že u nás je třeba zakořeněná velká úcta ke sv. Vojtěchu, je zde velké množství svatovojtěšských soch, ke sv. Wolfgangu, velké množství svatowolgangských soch.“
Doprovodným programem k výstavě budou dvě přednášky, které se budou konat v muzeu v audiovizuální místnosti. První s názvem Poutní místa a místa zvláštní zbožnosti v Plzni proběhne 25. dubna od 17 hodin a druhá s názvem Poutní místo Klášter Teplá bude 23. května rovněž od 17 hodin.