Výstava Veselí kostlivci v Prachaticích přibližuje tradiční svátky Mexika od dušiček do masopustu

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích probíhá výstava Veselí kostlivci, která přibližuje tradiční svátky Mexika od dušiček do masopustu. Návštěvníci mohou nahlédnout do atmosféry obřadních slavností a tanců v maskách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veselí kostlivci na výstavě Muzea české loutky a cirkusu v Pracahticích

Veselí kostlivci na výstavě Muzea české loutky a cirkusu v Pracahticích | Foto: Národní muzeum

Výstavu připravila Kateřina Klápšťová, kurátorka amerických sbírek v Náprstkově muzeu.

„V Mexiku se masopustu říká karneval, nicméně původ slov masopust a karneval je stejný. Karneval znamená dát vale masu, stejně tak jako masopust. I průběh svátku je podobný jako u nás, svátek je oslavou nového života, nastupujícího jara, životní obnovy. Masky, které vystupují o karnevalu, reprezentují mexické zvyky, nicméně podtext je úplně stejný,“ vysvětluje Klápšťová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mexickou masopustní náladu přibližuje redaktor Václav Malina.

V muzeu jsou k vidění mimo jiné figuríny v mexických krojích, ale také v karnevalových maskách.

„Karnevalová maska je maska starců, kteří často tančí na představeních. Tento stařec reprezentuje masku, která je symbolem životní obnovy, kdy tanečníci, což jsou mladí hoši, tančí v těchto maskách starců,“ říká Klápšťová.

„Nejprve chodí pomalu, třaslavou chůzí, opírají se o hůlky, i hudební doprovod je takový vážný a pomalý, načež najednou zazní hudba velice zprudka a zvesela a ty maskou začnou poskakovat. Když si představíme, že ti mladíci v těch maskách vesele poskakují, předvádějí nádherné kousky, tak je v tom veliká komičnost, zábava a zároveň i magická představa o tom, že život vlastně stále koluje,“ dodává.

Proč Veselí kostlivci? Kostlivci jsou veselí proto, že jsou v Mexiku symbolem dušiček. Mexičané ale při nich tolik netruchlí a užívají si je také karnevalově. Chodí v ulicích v maskách kostlivců a oslavují život, nikoliv smrt.

Vystavené exponáty pochází z Mexika. Třeba bezzubý stařík, který tančí jako za mlada, nebo kostým černokněžníka pocházejí zejména z darů mexické vlády a část od českých sběratelů.

„Maska černokněžníka je taková modernější maska, která ve svém vzhledu spojuje různé prvky, ono ani není přesně jasné, co všechno maska symbolizuje. Říká se, že obličej by měl symbolizovat španělského dobyvatele, ale celý kostým je kouzelnický a čarodějnický, a spíš v evropském pojetí. Mladíci, kteří masky oblékají, zase hodně vyskakují. A zase to symbolizuje růst, podporu úrody a úspěchů života,“ popisuje Klápšťová.

Výstavu Veselí kostlivci i s karnevalovými kostýmy a maskami přímo z Mexika můžete navštívit do 2. března.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme