Výstava Zločin a trest ve skutečském muzeu nabízí i pobyt v mučírně

Skutečské muzeum zavede návštěvníky do mučírny. Hrdelní právo platilo ve městě až do 18. století. Skuteč měla v té době svoji mučírnu, pranýř, šibenici i kata. Výstava Zločin a trest na Skutečsku připomíná nejen nejzajímavější případy, ale také přibližuje postupy, kterými se útrpné právo řídilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městské muzeum Skuteč: Výstava Zločin a trest na Skutečsku

Městské muzeum Skuteč: Výstava Zločin a trest na Skutečsku | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Na návštěvníky výstavy Zločin a trest tak čekají palečnice, španělská bota, šibenice, pranýř nebo potupné housličky. Některé věci si návštěvníci mohou také vyzkoušet.

„V historii Skutče najdeme spoustu lidí, kteří si ten trest zasloužili,“ vysvětluje ředitel městského muzea Libor Aksler.

Připomíná v této souvislosti například případ Doroty Koudelové.

„Máme písemné zmínky o tom, že Dorota Koudelová, která byla obviněná ze spoluúčasti na vraždě, dostala relativně mírný trest jednoho roku tuhého vězení, které měla ‘zpestřeno‘ třikrát za rok stáním u pranýře,“ upřesňuje.

Městské muzeum Skuteč: Výstava Zločin a trest na Skutečsku | Foto: Josef Kopecký

„U pranýře ji nasadili potupnou masku a navíc musela v rukou držet meč. A takto tam stála vždy jednu hodinu. Ono se to nezdá mnoho, ale zkuste držet před sebou hodinu těžký meč a přitom snášet příkoří od davu lidí, kteří si na ní na trhu vybíjeli zlost,“ doplňuje ředitel muzea.

Výstava potrvá v Městském muzeu ve Skutči do 12. května 2013.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme