Výstavba domů u Milíčovského lesa stojí. Důvodem je spor kvůli vzácným živočichům

Výstavba bytového komplexu nedaleko přírodní památky Milíčovský les na pražském Jižním Městě nesmí pokračovat. Venkovní práce stavební firmě Skanska zakázala Česká inspekce životního prostředí na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten totiž zrušil výjimku, která umožňovala stavět v místě, kde se mají vyskytovat vzácní obojživelníci. Skanska ale rozhodnutí inspekce považuje za nezákonné a podala odvolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba u Milíčovského lesa: rákosí u bytového komplexu, kde se vyskytovali vzácní obojživelníci, Skanska posekala

Výstavba u Milíčovského lesa: rákosí u bytového komplexu, kde se vyskytovali vzácní obojživelníci, Skanska posekala | Foto: OS Hezké Jižní Město

Brzy ráno po oplocené pláni projel bagr a na směnu se připravuje několik dělníků. Pracovat teď ale smějí jen uvnitř osmi rozestavěných bytovek. Poté, co soud zrušil udělenou výjimku, dostali stavaři na terénní práce stopku.

„Stavební práce by mohly způsobit nedovolenou změnu chráněných částí přírody. Proto inspekce vydala 18.7. 2013 předběžné opatření, kterým se přikazuje společnosti Skanska zdržet se provádění stavebních prací směřujících k nové, ještě nezahájené výstavbě, i dalších terénních prací,“ zdůvodnila rozhodnutí mluvčí České inspekce životního prostředí Simona Cikánková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu kvůli výstavbě u Milíčovského háje a přítomnosti chráněných živočichů informovala reportérka Evelyna Kulíšková

Podle ní na chráněném území v okolí stavby žije až 15 vzácných druhů obojživelníků, na které se vztahuje zákonná ochrana. To bez platné výjimky stavbu znemožňuje.

Výjimku sice Skanska v minulosti od ministerstva životního prostředí dostala, Nejvyšší správní soud ji ale letos v květnu zrušil s tím, že úřad nedostatečně rozlišil veřejný zájem od soukromého a nemá dostatečné argumenty, proč by výstavba bytů měla dostat přednost před ochranou ohrožených živočichů. S tím ale developer nesouhlasí a podal odvolání.

„Inspekce přijala velmi tvrdé kroky, aniž znala konkrétní situaci na místě. Inspekce vychází z toho, že se nacházíme na hraně ochranného pásma, takže je logické, že ti živočichové mohou migrovat i tímto směrem, tudíž se mohou dostat do ohrožení. Takže samozřejmě jsme připraveni přijmout případně nějaká nadstandardní opatření tak, abychom ty živočichy ochránili," vysvětlila projektová ředitelka firmy Naděžda Ptáčková.

Podle ní Skanska dodržela všechny podmínky řízení EIA a inspekce prý během kontrol na místě stavby zdokumentovala pouze jediný případ výskytu ohroženého živočicha.

Významný biotop zmizel

To ale odmítají zástupci Občanského sdružení Hezké Jižní Město, které proti výstavbě u Milíčovského háje bojuje. Šetření ohledně výskytu chráněných druhů prý bylo inspekcí účelově načasováno na dopoledne parného dne a Skanska měla zlikvidovat jeden z významných biotopů chráněných obojživelníků.

„Tady bylo takové jezírko, ve kterém byl vzrostlý rákos. Ale ten den, kdy jsme tady byli na kontrole s ČIŽP, jsme zjistili, že ten rákos je posekaný. Když jsme se ptali, proč to posekali, odpověď zněla, že právě proto, aby zabránili životu v té tůňce kriticky ohroženým živočichům," řekla členka sdružení Radka Soukupová.

Skanska toto odmítla a brání se, že šlo o běžnou údržbu staveniště. Celou věc už ale řeší inspektoři životního prostředí. Ti také předali ministerstvu životního prostředí odvolání stavařů. Výsledek řízení je ale nejistý. Úřad může stavbu definitivně zastavit, stejně jako povolit její dokončení.

Výstavba u Milíčovského lesa: aktuální stav, posekaný rákos u vysychajícho jezírka | Foto: Evelyna Kulíšková

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme