Výstavy ve Slatiňanech a České Třebové představí stovky druhů hub

Víkendová výstava ve Slatiňanech nabízí 333 kusů hub. Lidé si mohou prohlédnout jedlé i velmi jedovaté druhy, nechybí ani vzácné houby, které je možné najít jen na několika místech ve východních Čechách. Expozice ve Společenském domě potrvá až do sobotní 18. hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mykologická výstava ve Slatiňanech potrvá až do neděle | Foto: Josef Kopecký

Pokud si nejsou houbaři jistí, mohou přinést k určení vlastní nálezy. Na neznámé druhy lidé často narazí, když zkouší nové lokality.

„Je problém, když lidé vyrazí nahoru do lesů, kde rostou jiné druhy hub. Zajímavé je, že se často ptají na hřib rudonachový. Je hnědočerný a nedá se s ničím splést, ale nevědí, co to je,“ vysvětluje mykolog Václav Kobera.

Houbařská sezona vrcholí, lidé ale často sbírají i chráněné druhy. Lidé tak odnášejí také velmi vzácné houby, které se jinde nevyskytují.

„Chráněných a vzácných hub je docela dost. Nejvzácnější houbou, která nám tu roste, je hřib královský s pevnou nohou a růžovočervenou hlavou. Nechceme, aby se sbíral, ve východních Čechách je jediná lokalita, kde se vyskytuje,“ říká Zdena Koberová ze Správy CHKO Železné hory.

Na dvě stě druhů hub bude i na výstavě v České Třebové. Mykologové většinu z nich našli v okolí města. K vidění budou tři dny v Ekocentru Podorlicko.

Výstava hub ve Slatiňanech představí přes 300 druhů | Foto: Josef Kopecký

Víta Balcarová, Vojtěch Man, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme