Vystěhovaní nájemníci z Přednádraží možná dostanou nové smlouvy

Do poloprázdného ghetta Přednádraží v Ostravě se možná vrátí ruch a křik dětí. Majitel domů chce dnes po poledni vystěhovaným nájemníkům rozdat nové smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci technických služeb zahradili vstupy do zdevastovaných domů v Přednádraží | Foto: Silvie Mikulcová

V Přednádraží teď bydlí jen asi 15 vytrvalců, kteří se života ve zdevastovaném domě nechtějí za žádnou cenu vzdát. Většina nájemníků se po několikaměsíčním nátlaku stavebního úřadu vystěhovala do okolních ubytoven.

Čtyřnásobná maminka Irena strávila na Přednádraží 16 let. „Na ubytovnu nikdo nechce jít, to je malý pokoj, se čtyřmi dětmi vůbec. Pro 16 rodin je tam jeden záchod, kuchyňka společná, v žádném případě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Přednádraží natáčela Jana Jeckelová

Nakonec ale na ubytovnu přece jen odešla. Zato Roman zůstal. Spolu s hrstkou vytrvalců bydlí v nejzachovalejším domě.

„Lidi se tu také změnili, jsou takoví přátelštější, bereme se tu jako rodina. Osmička by se dala zachránit.“

Možná brzy přivítá staronové sousedy, upřesňuje vlastník domů Oldřich Roztočil.

„Dostanou nájemní smlouvy, v tuhle chvíli žádný platný zákaz bydlení není.“ Radnice Moravské Ostravy a Přívozu ale nesouhlasí.

„Nařízení o vyklizení domů na Přednádraží je nadále platné. Lidé se v nich zdržují na vlastní nebezpečí a zodpovědnost svou a vlastníka domu,“ říká Jana Pondělíčková z radnice.

11 smluv na jeden dům

Majitel Oldřich Roztočil dnes vystěhovaným nájemníkům nabídne celkem 11 smluv. Bydlet budou v domě číslo 8.

Rozhodnutí stavebního úřadu bylo podle majitele domů nevykonavatelné: „Tudíž má nějaké formální nebo právní vady. Pro mě to v tuto chvíli znamená, že není platné,“ říká Roztočil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových nájemních smlouvách mluvil v Radiožurnálu majitel domů v ulici Přednádraží Oldřich Roztočil a vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Kozelský

Zbytky domů se podle něj zdevastovaly daleko víc po vystěhování nájemníků. V domech se rabovalo a vykrádalo.

Na domě číslo 8 naopak proběhly podle majitele částečné opravy. “Finalizujeme opravu kanalizační přípojky mezi hlavním kanalizačním řádem a domem. To má přímou závislost na tom, kdy se po domě rozvede nový vodovodní řád.“

Pracovníci stavebního úřadu provádějí na místě minimálně jednou týdně kontrolní prohlídku.

„Monitorujeme stav, zda nedojde k další devastaci objektů. Tím, že se o ně vlastník nestará, chceme předejít okamžiku, kdy bude hrozit jejich samovolné zřícení,“ říká vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Kozelský.

Ghetto Přednádraží v Ostravě | Foto: ČTK

Jana Vondráčková, Michaela Vydrová, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme