Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek. Klabava na Plzeňsku dosáhla třetího stupně

Hladiny řek během dne stoupaly hlavně na západě a severu republiky. Klabava v Nové Huti na Rokycansku překročila nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení. Na stejné řece v Hrádku je druhý stupeň. Ve středních Čechách vodohospodáři upouštěli vodu z přehrad na vltavské kaskádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nové Huti na Klabavě a na odtoku z vodního díla Klabava byl v pátek odpoledne hlášený třetí povodňový stupeň | Foto: ČTK

V Nové Huti, části obce Dýšina, odpoledne zasedla povodňová komise. Hrozilo, že lidé budou muset opustit své domovy. Nejhorší obavy se ale nenaplnily:

„Voda v korytě řeky zatím ještě zůstává, nepatrně se rozlila pouze do sousedních zahrad. Lidi ale už volají, že mají vytopené sklepy, takže tam teď budou neprodleně zasahovat naši hasiči,“ potvrdil po 14. hodině Českému rozhlasu starosta Dýšiny Jaroslav Štilip a doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Dýšiny Jaroslav Štilip popsal situaci v obci krátce po 14. hodině

„Máme zajištěné evakuační místo, v případě potřeby budeme obyvatele okamžitě evakuovat. Naši obyvatelé budou v nejbližší době vyrozuměni obecním rozhlasem, aby věděli, jak se přesně zachovat."

Evakuace ale nakonec nutná nebyla, situace na Klabavě se později odpoledne stabilizovala. Nicméně hasiči jsou stále v pohotovosti a zůstávají na místě.

Obec zažila velkou povodeň v roce 2002 a právě teď tam dokončili protipovodňové valy, které ale podle starosty ještě nejsou zkolaudované. „Nicméně tu prvotní službu už včera odvedly, a objevila se i první vada, takže budeme to dílo reklamovat. Ale je to vada odstranitelná,“ doplnil Jaroslav Štilip.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Dýšině krátce po 15.hodině z místa přiblížila reportérka Jitka Englová

Podle reportérky Českého rozhlasu jsou lidé v Dýšině ale vcelku klidní, na rozvodněnou Klabavu se chodí dívat a fotí si ji. „Hodně si pochvalují ta protipovodňová opatření, bez nich by prý ta situace už tady byla mnohem horší.“

Meteorologové odpoledne rozšířili výstrahu před velkou vodou. Nově platí vedle Ústeckého a Plzeňského také pro Liberecký a Karlovarský kraj. Hladiny teď stoupají hlavně v nižších polohách, naopak ve vyšších oblastech se situace zklidňuje.

Dosažené stupně povodňové aktivity k 16. hodině
3. stupeň: Klabava v Nové Huti
2. stupeň: Klabava v Hrádku
1. stupeň: Radbuza - Staňkov, Úhlava - Tajanov, Berounka - Bílá Hora, Úslava - Prádlo a Koterov, Berounka - Zbečno

Vltava v Praze překročila první povodňový stupeň, teče v objemu přes 450 metrů krychlových za vteřinu.

Připravují se protipovodňové zábrany, vrata u Čertovky už jsou zavřená. Z náplavky nechal magistrát odtáhnout přes třicet parkujících aut.

Meteorologové očekávají déšť i během víkendu. V sobotu bude pršet hlavně v západní polovině Čech. Na Moravě a ve Slezsku má být oblačno a přeháňky jen místy.


Zvětšit mapu

Vydatný déšť zvedne hladiny řek, varuje ČHMÚ. Praha už uzavřela vrata na Čertovce

Číst článek

Déšť vyvolává obavy také v Německu a Rakousku, na severu Švédska je teplo

Číst článek

Tereza Bartůňková, mta, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme