Význam biodiverzity je pro člověka klíčový

V japonské Nagoji se koná Světová konference o biodiverzitě, tedy o rozmanitosti přírodních druhů. Delegáti nagojské konference se chtějí zaměřit na kroky, které směřují k zastavení úbytku biodiverzity. Například na ochranu přírody nebo hledání nových přístupů k ekonomice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pelhřimovsko

Pelhřimovsko | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Ředitelka Mezinárodní unie na ochranu přírody Jane Smaltová říká, že lidem většinou nedochází, jak je biodiverzita důležitá:

"Lidé si neuvědomují, jaký význam má biodiverzita pro lidský život. Vědí, jak je biodiverzita krásná, ale většinou už vůbec netuší, jak moc je ohrožená a jak moc jsme na ní závislí. Uvítali bychom, kdyby se země zavázaly zastavit úbytek biodiverzity.“

Význam biodiverzity je podle Veroniky Vilímkové, ředitelky odboru mezinárodní ochrany biodiverzity ministerstva životního prostředí, pro člověka klíčový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biodiverzita.mp3

„Jsme závislí na ekosystémových službách, které jsou podmínkou života na zemi. Mám tím na mysli zachytávání sluneční energie, udržování klimatu, složení atmosféry, udržování kvality vody, koloběh látek, energie, produkce dřeva, léčiv a plodin.“

Tyto ekosystémové služby neumí člověk i přes vysokou technickou vyspělost žádným způsobem nahradit.

S ubýváním biodiverzity začne být lidem postupně zima, budou mít hlad, žízeň a nebudou mít co dýchat.

Biodiverzitu ohrožuje nejvíce narušování a destrukce přirozeného prostředí – přírodní stanoviště, současný převažující způsob zemědělské výroby, ale i klimatická změna – šíření invazivních druhů, urbanizace nebo fragmentace krajiny.

Biodiverzitu podporuje i Česká republika

Koordinátorem akcí spojených s mezinárodním rokem biodiverzity je v České republice ministerstvo životního prostředí. Jednotlivé akce pořádají nejen státní a veřejné správy, ale také nevládní neziskové organizace.

V květnu připravilo ministerstvo životního prostředí diskuzní týden pro biodiverzitu, jehož cílem bylo diskutovat s laickou i odbornou veřejností o biodiverzitě v různých souvislostech a pohledech. Byla pořádána celá řada výstav a doprovodných akcí.

„Ministerstvo životního prostředí prezentuje každý měsíc jeden živočišný a jeden rostlinný druh vázaný na určitý biotop a poukazuje na problémy, kterými jsou tyto druhy a biotopy vystaveny,“ dodává Vilímková.

Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme