Vzácný renesanční zvon přežil Třicetiletou válku, zničilo ho až řádění současných vandalů

Zloději zničili v Krnsku na Mladoboleslavsku renesanční zvon za několik milionů korun. Při krádeži ze zvonice u kostela svatého Jiří jim spadl a roztříštil se na kusy. Zničenou památku ze 16. století už těžko někdo opraví. Událost zasáhla jak duchovní, tak místní obyvatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený renesanční zvon v Krnsku | Foto: Jana Huzilová

Vzácný renesanční zvon ze zvonice z kostela v Krnsku na Mladoboleslavsku už zvonit nebude, neznámí vandalové jej zničili a rozbili. Že jsou vypáčené dveře zvonice a velký zvon demontován, zjistil jeden z obyvatel Krnska. V obci ani nevěděli, jakou historickou cenu památka měla.

„Tento zvon patří mezi nejvýznamnější památky Mladoboleslavska. Je z roku 1581 od mistra Ondřeje Pražského. Těchto zvonů, které v 16. století odlil, je jen pár kusů v celé diecézi,“ nastínil historii památky mladoboleslavský arciděkan Pavol Poláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krnsku na Mladoboleslavsku natáčela redaktorka Jana Huzilová

Zvon přežil třicetiletou válku, osudným se mu stala až bezohlednost současných vandalů.

„Případem se zabývají kriminalisté z Mladé Boleslavi, policisté z obvodního oddělení z Mladé Boleslavi a také kolegové z Prahy. Po pachatelích pátráme a v případě odsouzení jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody,“ řekl k případu mladoboleslavský policejní mluvčí David Schön.

Událost zasáhla i místní obyvatele. Vandalové podle nich v Krnově neřádili poprvé.

Jana Huzilová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme