Vzdělávací program Erasmus nekončí. Za studiem tak může vyjet i Lenka z Jihlavy

Cesty za vzděláním do zahraničí pokračují dál. Program Erasmus, který to umožňuje, je po roce nejistoty zachráněný. Teď dali europoslanci studiu v zahraničí zelenou, a dokonce ho rozšířili na mimoevropské země. Do Erasmu je zapojená také Vysoká škola Polytechnická v Jihlavě, kde jsme zaznamenali následující příběh studentky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto)

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Je to velká příležitost po všechny studenty, jak se dostat do zahraničí, protože ne každý má peníze, aby si vycestoval sám,“ neskrývá nadšení ze záchrany Erasmu studentka jihlavské Polytechniky Lenka Hronešová.

Už za měsíc má odjet do samého srdce Evropské unie. Stráví semestr na vysoké škole v Bruselu a bez stipendia si to nedokáže představit: „Jako studentka nějaké finanční prostředky pomocí brigády získávám, ale pokud bych vyloženě jenom studovala a u toho měla brigádu, tak bych si to rozhodně nemohla dovolit,“ přiznává.

„V současné době je 21letá jihlavská vysokoškolačka plná očekávání. Doufá, že se v Bruselu zdokonalí v angličtině i francouzštině: „ A samozřejmě to je pro mě určitě životní zkušenost, protože se budu muset sama o sebe postarat, budu si muset zařizovat spoustu věcí jak okolo života, tak okolo studia.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Se studentkou jihlavské Polytechniky Lenkou Hronešovou natáčel redaktor Michal Malý

Nic ale není úplně zadarmo a ani studenti, kteří dostanou možnost studovat v rámci Erasmu v zahraničí, nemůžou počítat s tím, že vystudují pouze za evropské peníze. Konkrétně Belgie je specifická tím, že tam neexistují koleje:

„Proto je třeba složitější sehnat si tam ubytování, protože je to velká země a je tam poměrně draho, takže vlastně studenti, kteří tam jedou, si musí zajistit ubytování sami. Třeba právě v Bruselu mi většina stipendia padne právě na ubytování,“ zmiňuje jihlavská studentka.

Do vzdělání v zahraničí tak bude muset Lenka Hronešová investovat i velkou část vlastních úspor. I přesto věří, že se jí to vyplatí a snad jednou i vrátí:

„Protože v dnešní době je sousta mladých lidí, kteří mají vysokou školu a není pro jednoduché získat zaměstnání. Myslím si, že tohle bude takové moje malé plus … No možná i velké plus v životopise. Když si tam budu moct napsat, že jsem celý semestr studovala v zahraničí,“ doufá Lenka.

Vysoká škola Polytechnická každý rok v rámci programu Erasmus vysílá do zahraničí zhruba pět desítek studentů.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme