Vzdušník v Jemnici byl součástí středověkého potrubí. Teď prochází rekonstrukcí

V Jemnici opravují unikátní historický vzdušník. Byl součástí středověkého gravitačního vodovodu, který patří k nejstarším na Moravě. Cihlová odvzdušňovací věžička s kopulovitou střechou je jeho nejcennější částí, v minulosti ale prošla nevhodnou opravou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický vzdušník v Jemnici – správkyně jemnických památek Světlana Kubíčková | Foto: Michal Malý

„Nejdůležitějším bodem celé obnovy bude ochranný kryt vzdušníku, protože my samozřejmě musíme rozebrat tu kopuli nahoře, která byla nevhodně vyzděná, z nevhodného cihelného materiálu, a nahradit materiálem, který něco vydrží. Cihly musí mít odpovídající mrazuvzdornost, pevnost,“ vysvětluje správkyně jemnických památek Světlana Kubíčková.

Jemnický vzdušník je významnou kulturní památkou. Kruhová stavba těsně přiléhá k parkánové zdi a rozděluje vodovodní potrubí na dvě poloviny.

„Samotný vzdušník je taková docela malá technická záležitost. Potrubí, kterým byla voda přiváděna, kvůli vyrovnání hladin a výšek, muselo být odvzdušněno. To znamená, že to byla jakoby otevřená jímka pro odvzdušnění přivedeného dřevěného potrubí,“ přibližuje Světlana Kubíčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Michal Malý se byl podívat na středověký vzdušník v Jemnici

První městský středověký vodovod v Jemnici byl vybudován v roce 1546 a přiváděl vodu z haltýře pod františkánským klášterem.

„Rada města v té době sepsala smlouvu s františkány, že poskytovali vodu za kopu kaprů při výlovu. Neznamená to, že to bylo úplně zadarmo,“ upozorňuje správkyně památek.

Vodovod ústil na náměstí, kde stála uprostřed kašna s litinovou pumpou. „Předtím to bylo dovedeno ještě do masných krámů, jenomže po nešťastné události – utopilo se tam nějaké dítě – bylo rozhodnuto, že kašnu nebo vlastně sběrnou cisternu přemístí,“ uzavírá Světlana Kubíčková.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme