USA 0:1 Česko

Werichova vila na Kampě se začíná opravovat, otevřít by se mohla v květnu

Po víc než sedmi letech vyjednávání dnes začíná rekonstrukce Werichovy vily na pražské Kampě. Opravy odsouhlasilo zastupitelstvo Prahy 1 poté, co vybralo nového nájemníka. Tím bude Nadace Jana a Medy Mládkových, která provozuje Muzeum Kampa a o vilu začala usilovat už po povodních v roce 2002.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Werichova vila | Foto: Filip Jandourek

Nadace má vilu pronajatou na 10 let, ročně zaplatí asi 600 tisíc korun.

Chce v ní zřídit muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi.

Prostor by však měli dostat i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Werichova vila
Dům postavil v 16. století Ignác Jan Nepomuk Palliardi. Původně sloužil jako koželužna, později jako nájemní dům. Obýval ho například národní buditel Josef Dobrovský, herci Jan Werich a Jiří Voskovec nebo básník Vladimír Holan. Poslední nájemníky vyhnala z domu povodeň v roce 2002. Po ní byl dům částečně opraven, vnitřek ale na rekonstrukci čekal až do současnosti.

Malá část druhého patra by pak měla být vyhrazena pro archiv Jana a Medy Mládkových, který je dnes ve Washingtonu.

Kromě dlouhodobých výstav by se měly ve vile konat také konference, divadla, festivaly nebo lektorské programy.

„Těch aktivit bude celá řada,“ poznamenal ředitel nadace Mládkových Jan Smetana. Podle něj by se mohla vila pro veřejnost otevřít už letos v květnu.

Nadace měla pronájem slíbený už v roce 2008, tehdy však zastupitelstvo návrh odmítlo. Nakonec rozhodlo výběrové řízení z roku 2013.

V něm vybrala odborná komise ze tří kandidátů toho s nejlepší nabídkou, tedy právě Nadaci Jana a Medy Mládkových. Tuto volbu si pak městská část nechala potvrdit ještě v anketě mezi obyvateli.

Werichova vila zevnitř | Foto: Michaela Vetešková

mka, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme