Wilsonův most v Plzni čeká rekonstrukce, to se dotkne dopravy

Je mu sto let a za svůj život měl hned několik jmen - císaře Františka Josefa prvního, Karla čtvrtého nebo Stalinův. Frekventovaný Wilsonův most v Plzni na Americké třídě čeká letos zásadní rekonstrukce, aby byl i ve sto letech opět v dobré kondici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wilsonův most v Plzni | Foto: Jana Kosová

Znamenat to bude především dopravní omezení. Po frekventovaném kamenném mostu jezdí osobní doprava, ale také trolejbusy a autobusy. Během oprav se na něj ale nedostane ani kolo.

„Objízdné trasy budou hlavně směřovány na Anglické nábřeží, kam budou odvedeny jak autobusy, tak trolejbusy. Postupně, jak se most bude rekonstruovat, bude doprava převedena zpátky na Wilsonův most,“ říká náměstek primátora Petr Rund.

Chodci budou moct využívat lávku přes řeku, která vedla k dnes už zbořenému Domu kultury, a osobní doprava zkrátka pojede, kudy to půjde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Wilsonův most v Plzni se dočká kompletní rekonstrukce, datum jejího zahájení ale není zatím jasné

„Průjezdnost křižovatek na konci a na začátku Wilsonova mostu bude pouze částečná, a to podle toho, jak budou postupovat práce na rekonstrukci mostu.“

Rekonstrukce mostu bude opravdu důkladná, stavbaři ho vysvlečou až na nosnou konstrukci - jak potvrdil Ondřej Prokop z magistrátního odboru investic.

„Most bude opraven v podstatě až na základní klenby, kdy dojde k opravě všech konstrukčních vrstev mostu včetně izolací. Zábradlí a mýtné domky budou restaurovány tak, aby získaly lepší vzhled, než mají v současné době. Další zásadní je kabelovou, který vede od hydra směrem k Americké, ten je ve velice havarijním stavu, nevyhovuje ani kapacitně. I on projde rekonstrukcí.“

Kabely jsou vlastně jedním z hlavních důvodů oprav. Napájejí všechny trolejbusové a tramvajové tratě v centru města a jak dodává Petr Rund, jsou v havarijním stavu.

„Současné kabely jsou v už tak nevyhovujícím technickém stavu, že pokud by došlo k jejich porušení, celý střed města by nejezdil a trolejbusy by nejezdily.“

Náklady kolem 70 milionů

A kolik to všechno bude stát?

„Celkové náklady na rekonstrukci vychází na 74 milionů bez DPH,“ říká Ondřej Prokop z odboru investic. Náměstek primátora Petr Rund ale podotýká, že tato cena ještě není konečná.

„Předpokládáme cenu zhruba o dvacet procent nižší tak, jak nyní soutěžíme.“

Veřejnou zakázku na opravu mostu vypíše magistrát během několika týdnů. A právě na průběhu výběrového řízení záleží, kdy se s opravou začne.

„Pokud v rámci výběrového řízení nebudou žádná odvolávání, je možné začít rekonstrukci zhruba v polovině šestého měsíce. Pokud odvolání budou, nelze předpokládat datum zahájení.“

Takže nikde není definitivně psáno, že proběhne rekonstrukce na sto procent letos v létě. Ale prý je to velmi pravděpodobné. A je tu ještě jedna neznámá - osobní doprava. Jestli se na most vrátí auta, zatím není jasné. Radní totiž opět uvažují o tom, že by bylo dobré Americkou třídu zklidnit. Konečné rozhodnutí ale padne až na konci rekonstrukce.

Jana Kosová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme