Z 11členné rady Středočeského kraje mohou odejít až tři sociální demokraté

Kandidáti na posty ministrů v budoucí vládě už jsou známí několik týdnů. Je mezi nimi i náměstek středočeského hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek z ČSSD. Z něj by měl být příští ministr školství. Otázkou tedy je, kdo usedne na jeho křeslo v krajské radě. A je možné, že z krajské vlády neodejde jen on.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská rada ČSSD jedná za zavřenými dveřmi, náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Jedna z variant by mohla být, že by to byl člověk, který tu oblast již dělá, například předseda výboru regionálního rozvoje pan Horčička,“ říká náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek z ČSSD.

O mladoboleslavském zastupiteli Karlu Horčičkovi jako o ideální volbě na Mládkovo místo mluví nejen další sociálně demokratičtí, ale i komunističtí politici.

„O panu Horčičkovi se spekulovalo a domnívám se, že správným směrem,“ komentuje to třeba radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová, která je šéfkou klubu komunistických zastupitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Personální změny ve vedení Středočeského kraje sleduje reportérka Alena Rokosová

Hejtman kraje Josef Řihák z ČSSD však začátkem týdne připustil, že jeho úvahy nad náhradníkem Marcela Chládka se ubírají jiným směrem než ke Karlu Horčičkovi.

„Po volbách jsem chtěl, abychom převzali za některé resorty zodpovědnost. Chtěli jsme vždycky například sociální péči, zdravotnictví, životní prostředí a samozřejmě ekonomiku,“ tvrdí.

Všechny zmiňované resorty ČSSD v krajské radě má, kromě jednoho - právě zdravotnictví. Podle hejtmana ho Jiřina Fialová z KSČM vede dobře, nicméně dodal, že stejně dobře by jako bývalá starostka mohla vést i jiný resort, třeba právě regionální rozvoj.

Změn bude více

Jiřina Fialová ale Českému rozhlasu řekla, že nerada odchází rozdělané práce. Navíc by výměnu rezortů musely řešit vyjednávací týmy, které se po krajských volbách dohodly na rozložení sil v krajské radě.

Pokud by ji ale měl přece jen někdo nahradit? „Pak bych si představovala pana doktora Holobradu, který je předsedou zdravotního výboru,“ říká Fialová.

Stanislav Holobrada by ale v tom případě musel opustit křeslo ředitele příbramské nemocnice. Nicméně tento ani jiný návrh zatím sociální demokraté oficiálně neprojednali. Sice to původně měli v plánu ve středu při jednání krajského výkonného výboru strany, nakonec však předseda krajské organizace Miloš Petera navrhl stažení tohoto bodu.

„Vláda není jmenovaná, já jsem si myslel, že to bude dál, takže to budeme projednávat příští měsíc,“ vysvětluje a dodává: „Budeme chtít zachovat ty resorty, které v současné době máme koaliční smlouvou přidělené. To budu navrhovat a nebudu to chtít měnit.“

Hejtman Josef Řihák | Foto: Filip Jandourek

Uvolnit by se ale mohlo i místo radního pro finance, které zastává Jiří Peřina z ČSSD. Je totiž jedním z kandidátů na místo náměstka ministra financí pro daňovou oblast. A ČSSD uvažuje, že by ho mohla nahradit bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková.

Tu její straničtí kolegové do rady nevzali, ačkoli v krajských volbách se díky preferenčním hlasům dostala ze sedmého místa kandidátky na druhé. Českému rozhlasu ale řekla, že o resort financí zájem nemá, je příliš problematický a složitý. O jiném by však alespoň uvažovala.

A uvažovat nad setrváním v krajské radě na pozici náměstka pro dopravu musí i Miloš Petera. Nově je totiž poslancem a podle usnesení ČSSD je taková kumulace funkcí nevhodná. Politik se podle vnitrostranického pravidla musí do dubna rozhodnout mezi jedním nebo druhým.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme