Z bývalého vězení je v Benešově místo setkávání. Propojuje svět zdravých a postižených

Změnit pověst domu, který je opředený hrůzostrašnými historkami, a přitom pomoci postiženým lidem, to si v Benešově usmyslela parta nadšenců. Z bývalého vězení udělali denní komunitní centrum Na svobodě. V plánu jsou přednášky, výstavy a také společné výlety zdravých a postižených.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešovské komunitní centrum Na svobodě

Benešovské komunitní centrum Na svobodě | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

Dům, v němž komunitní centrum Na svobodě sídlí, má vysoké stropy a nevšední historii.

„Bylo to vězení už za Rakouska – Uherska potom za Protektorátu a ještě v padesátých letech tady byli vězni včetně nějakých politických,“ popisuje spoluzakladatelka komunitního centra Jana Klápová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o novém benešovském komunitním centru Na svobodě natočila redaktorka Věra Hájková

Podle ní se v těchto místech dokonce i popravovalo. „Proběhlo tu asi devět poprav – na dvoře se věšelo,“ říká.

Kromě toho je dům opředen i nejrůznějšími tajemnými historkami. „Slyšela jsem, že se tu otvírají a zavírají dveře, i ty, které jsou zamčené, slyšela jsem, že se tu několikrát přes noc dělníkům složilo samo lešení, že dělníci odtud i odcházeli, protože ačkoli to byli silní chlapi, tak měli strach, protože tady opravdu ta špatná energie byla,“ líčí Klápová.

Nadšenci z neziskové organizace Spolurádi se rozhodli, že prostor vyčistí. „Abychom zlomili kletbu tady toho domu, tak jsme chtěli založit něco pozitivního,“ dodává Klápová.

„Smyslem je vytvořit místo setkávání lidí bez ohledu na postižení nebo sociální situaci a další odlišnosti. Propojování různých světů a vytváření příležitostí pro setkávání,“ doplňuje kolegyni další spoluzakladatelka centra Michaela Řezáčová.

Benešovské komunitní centrum Na svobodě. Mříže připomínají, že v těchto prostorách bývalo kdysi vězení | Foto: Věra Hájková

Lidé podle ní mohou do centra přijít třeba něco vytvořit. „V současnosti se zaměřujeme hlavně na recyklaci a děláme také placky, trička sítotiskem,“ popisuje Řezáčová s tím, že by centrum rádo nabídlo výrobky i firmám.

Do budoucna by nemuselo zůstat jen toho. „Chceme vytvořit vlastně takový multifunkční prostor. Do budoucna plánujeme i otevření kavárny jako takové a zaměstnání lidí s postižením,“ nastiňuje Řezáčová.

Do centra začali jezdit i lidé z ústavu v Tloskově a aktivity v centru si chválí. Prostředí ocenila i paní Martina, která přišla s malým synem. „Je to tu krásné prostředí, takové veselé,“ říká.

Líbí se jí i myšlenka propojení světa zdravých a mentálně postižených. „Z nich úplně vyzařuje ta pozitivní energie. Když s nimi člověk tráví nějaký čas, tak neřeší některé problémy a věci, které třeba řeší úplně zbytečně,“ dodává.

Centrum Na svobodě je otevřené vždy od úterý do soboty. A připravené jsou i společné výlety.

Benešovské komunitní centrum Na svobodě. Popsaná nástěnka odkazuje na aktivity centra | Foto: Věra Hájková

ČRo, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme