Z Čechova mostu zmizí sochy Viktorií, jsou poškozené

Z pražského Čechova mostu postupně mizí čtyři sochy Viktorií. Jejich uchycení k mostu totiž poškodila rez. Pokud by tam s poškozenými úchyty zůstaly, ohrožovaly by chodce a řidiče. V příštím roce čeká tyto symboly vítězství restaurování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čechův most v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Nejen sochy, ale i poškozené hlavice pod nimi, se převážejí do depozitáře Galerie hlavního města Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl restaurátor Ivan Houska

Bronz soch je podle restaurátora Ivana Housky v relativně dobrém stavu, problém bývá především v kotevních, v konstrukčních a podpůrných prvcích.

„Tady ty sochy stojí na lucernách, ty jsou v relativně dobrém stavu, spodek také, konstrukce je nýtovaná, příhradová, ale stojí na čtyřech úhelnících, které v rohu korodují a oslabují celou statiku sochy,“ vysvětluje Houska.

Viktorie ale nejsou snímány z mostu poprvé. V 50. letech, když se rozšiřoval letenský břeh, se posunovala kaple a rozšiřoval se nájezd, aby tramvaj mohla odbočit na nábřeží.

„Posunuly se mýtné domky, na kterých stojí sloupy s Viktoriemi. Ty se sejmuly, rozšířily se a v té době se dokončil Stalinův pomník a Viktorie byly obráceny čelem do města a v roce 1974, když probíhala velká rekonstrukce mostu, tak se zase Viktorky otočily zpátky k Letné,“ říká Houska, podle kterého opravy vydrží dalších sto až dvě stě let.

Na restaurování soch bude vypsáno výběrové řízení.Tvůrcem bronzových Viktorií byl sochař Antonín Popp. Všechny postavy držící pozlacené ratolesti měří přes tři metry a stojí na vysokých sloupech.

Věra Štechrová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme