Z centra Prahy na den zmizí auta. Vyvrcholí Evropský týden mobility

V Praze vrcholí Evropský týden mobility - a to dnem bez aut. Uzavřené bude Smetanovo nábřeží v centru města, které se promění v jeden velký bulvár. Na něm organizátoři připravují akce pro veřejnost. Co přesně si budou moct návštěvníci vyzkoušet, přiblížila mluvčí radnice Tereza Králová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistika - pražská cyklostezka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Tento pěší bulvár nabídne různé druhy alternativní dopravy, které si mohou lidé vyzkoušet. Budou to například elektrokola nebo hybridní vozy. Veřejnost čekají také soutěže pro děti,“ uvedla Králová.

V rámci Evropského týdne mobility proběhnou také další doprovodné akce. Jsou mezi nimi například festival Zažít město jinak, v rámci kterého se uskuteční velká podzimní cyklojízda. Ta vyrazí v 10 hodin z Václavského náměstí a přeruší dopravu na mnoha místech.

Vít Masare z iniciativy za lepší život ve městě Auto*Mat dodává, že smyslem akce je ukázat alternativní způsoby dopravy.

„Oslavy tohoto dne se datují do doby, kdy si lidé uvědomili, že množství aut ve městech už způsobuje problém zejména i automobilistům samotným. Během dne bez aut se koná celá řada aktivit, které jednak ukazují, jak může být veřejný prostor ulic a náměstí využit, pokud se dá priorita například funkci pobytové, anebo jak se dá po městě efektivně pohybovat jinak,“ řekl Masare.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme