Z choltického zámku se ztratilo několik historických předmětů, ukázala inventura

Na hradech a zámcích začíná turistická sezóna. Kasteláni se snaží každý rok přilákat návštěvníky na exponáty, které byly roky zastrčené v depozitářích. V Cholticích ale po inventuře zjistili, že některé věci naopak chybí. Ztrátu řešila i policie, která ale případ kvůli nedostatku důkazů odložila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Choltice - Zámecké slavnosti 31.10.2010

Choltice - Zámecké slavnosti 31.10.2010 | Foto: Lukáš Peška

„Vidíte, že i tady ty obrazy nejsou v žádných stojanech. Jsou jen opřené o zeď. Roky nebyly prostředky pro vytvoření lepších podmínek. Bylo to dlouho vleklým sporem Bertholda Thuna s obcí o zámek,“ říká kastelán Lukáš Rychtecký.

Choltický zámek je před začátkem turistické sezóny chudší o několik věcí, které zůstávaly v depozitáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na choltickém zámku po inventuře zjistili, že chybí několik předmětů. S kastelánem zámku a starostou Choltic si povídala Iveta Záleská

Podle starosty Choltic Tomáše Bolka ze Sdružení nezávislých kandidátů se ztratilo celkem 89 kusů.

„Potom, co skončilo vyšetřování policie, se podařilo jeden nebo dva významné předměty dohledat, nebo alespoň určit, že pravděpodobně byly ukradeny v roce 2002 při poslední krádeži. V podstatě se jedná o jeden kus nábytku, všechno ostatní jsou drobné předměty.“

Podle kastelána jde o leštěnou intarzovanou truhlu, oceněnou na zhruba 13 tisíc korun. „Peněžní hodnota ale neodpovídá historické hodnotě,“ upozorňuje Lukáš Rychtecký.

Nádvoří choltického zámku s fontánou, která tryská od 17. století | Foto: Milan Kosina

Podle historiků a památkářů se historické předměty tolik neztrácejí, tak jako v 90. letech.

„Tím, jak se začalo loupit, se ukázalo, že je nutné montovat zabezpečovací zařízení,“ vysvětluje historik z Východočeského muzea v Pardubicích Ivo Křen.

Policie při pátrání po ztracených nebo ukradených věcech má často omezené možnosti, protože majitelé většinou nemají potřebnou fotodokumentaci. „Je potřeba mít ty věci zdokumentované, takové pak většinou neukradnou,“ uvádí historik.

Kvůli chybějící dokumentaci musí policie případy často odložit. Například policejní databáze ztracených uměleckých děl dnes čítá přes 18 tisíc věcí.

Pohled na choltický zámek a kapli sv. Romedia | Foto: Tomáš Klement

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme